Některé pokrmy nepatří k exotickým díky tomu, že jsou vzácné, jako například černý kaviár, ale proto, že se konzumují jen omezený čas v roce. A to buď kvůli sezónnímu výskytu surovin, nebo – jako v případě ekvádorské polévky fanesca – z náboženských důvodů.

Fanesca je totiž tradičně vyráběna z dvanácti druhů luštěnin a obilovin, symbolizujících počet apoštolů, a vaří se pouze v průběhu tzv. Svatého týdne, který předchází Velikonocům.

Vymysleli ji staří Inkové

Její původ (i když tehdy neobsahovala „předepsaný“ počet ingrediencí podle Kristových učedníků) se ale datuje do éry Inků. Polévka byla součástí svátku Pawkar Raymi, ten se slavil dvakrát ročně.

Shodou okolností i v období jarního slunovratu. Protože se Velikonoce slaví tradičně první neděli po něm, katolická církev tohoto spojení bystře využila a dotvořila legendu.

Bylo ostatně jejím zvykem přivlastnit si místní tradice nebo symboly, vždyť kříž byl původně symbolem indo-íránského boha Mithry, jehož svátek „náhodou“ připadal na 25. prosince…

Treska symbolizuje Krista

Zpátky k polévce fanesca. Základní suroviny jsou sice dané, způsob přípravy se ale výrazně liší – regionálně i v jednotlivých rodinách. Obvykle se jí v poledne jako hlavní chod.

Příprava začíná obvykle už předchozí večer, je složitá i náročná na čas. Někde vaří každou ze stěžejních surovin zvlášť, aby uctili apoštoly. Základem je sušená treska, představuje Krista.

Nezbytné je mléko, fanesca obsahuje i dýni, tykev, různé druhy fazolí, vlčí bob, hrách, rýži, cibuli, kmín, česnek, arašídy, kukuřici, smetanu i sýr. Podává se na horkém talíři, aby nevystydla.

polévka fanesca

Fanesca přitahuje gastroturisty

Restaurace v Ekvádoru vyvařují polévku fanesca nejen pro hosty, těch mají vždy dost. Zahraniční gurmáni sem kvůli ní cíleně jezdí (tvrdí se, že kdo ji neochutnal, jako by v zemi nikdy nebyl). Provozovny ji ovšem dodávají i do kostelů.

Tam se kupuje za jakési „poukázky“ a výtěžek je pokaždé věnován na dobročinné účely. I když je fanesca sytá, není neobvyklé, že se k ní podávají populární empanadas, což je plněný chléb či pečivo.

Hodí se k ní také smažené banány

Jako „příloha“ slouží i masové kuličky, smažené banány, bramborová kaše, podávaná na listu hlávkového salátu a zdobená plátky vařeného vejce, nebo avokádo.

První oficiální recept se objevil už v roce 1882, dnes jich jsou desítky až stovky. Ve většině se treska na den namáčí do mléka, způsob přípravy se však natolik různí, že je těžké vybrat jeden recept. Nejlepší bude, když se vydáte na zájezd do Ekvádoru a ochutnáte polévku fanesca přímo tam.

polévka fanesca