Stále přibývá turistů, co chtějí strávit dovolenou v klidu, bez davů lidí, internetu, mobilů, prostě se aspoň na krátký čas oprostit od vymožeností západní civilizace. Vyhledávají opuštěná místa, většinou malé ostrůvky. Naštěstí jich zbývá dost, hlavně v Africe a Asii. Podmínkou ovšem je se k nim dostat, což je v řadě případů dost složité.

Hodně jich je v okolí Thajska, některé už jsou ale zkomercionalizované. Odstrašujícím příkladem je Ko Phi Phi, kde se natáčel slavný film Pláž, denně tam míří davy turistů. Jedním z těch, které zůstaly věrné tradicím a skoro nic se tam po staletí nezměnilo, je ostrůvek Koh Hai (také se mu říká Koh Ngai).

ostrůvek Koh Hai neboli Koh Ngai

Dochvilnost se v těchto končinách vyplácí

Cesta na něj ale není úplně snadná. Musí se brzy ráno stihnout let z Bangkoku do Trangu, z něj je třeba přijet do přístavu Pak Meng (mapa). Loď, která představuje jediné spojení, odplouvá krátce po obědě.

Druhou možností, jak se na Koh Hai dostat, je doplout z asi 13 km vzdálené Koh Lanty. Ta byla před lety také podobně zapomenutá a neznámá. Jenže poté, co tam začalo jezdit víc turistů, přišli i developeři a idyla skončila. Možná proto, aby ostrůvek Koh Hai (mapa) nedopadl podobně, dopravnímu spojení s Koh Lantou se spíš vyhýbá.

Koh Hai

Cestovky míří zatím jenom na jih

Nicméně se místní nedokázali zcela ubránit nárazovým jednodenním výletům pořádaným cestovními agenturami, ale ty naštěstí míří jen na pláž na jihu, ostatní jsou „volné“. Obklopují ostrůvek Koh Hai ze všech stran, jsou dlouhé i několik kilometrů, ale nemají žádné názvy. Není na nich ale jen „fádní“ písek, sem tam vykouknou půvabná skaliska.

Koh Hai

Ta a někdy i naprostá liduprázdnost z nich dělají vhodné místo nejen pro samotáře, ale i romantiky. Někde na pobřeží se najdou malé hotýlky, hlavně na východě.

ubytování

Jsou ale citlivě umístěny do terénu tak, aby nerušily celkový dojem opuštěnosti, kvůli němu sem nakonec většina návštěvníků míří.

malé penziony

Diskotéky budete hledat marně

Je zajímavé, že my, Češi, jsem byli jedněmi z prvních, kteří tyto „zbytky ráje“ objevili. Není vůbec neobvyklé slyšet pozdrav „ahoj“ od místních, když se dozvědí, odkud jste.

Mezi oblíbené kratochvíle, jimiž se dá zpestřit pobyt na Koh Hai (nejsou tu žádné bary ani diskotéky, jen pár místních hospod), patří šnorchlování, jsou tu k němu ideální podmínky. Stačí vyrazit k jakémukoli útesu, nebo to zkusit jen tak na pobřeží, všude je perfektní viditelnost, takže lze dosyta obdivovat krásy podmořského světa.

Jiným zážitkem je vydat se večer v zapadajícím slunci na procházku po plážích. Ono tady kromě nich vlastně skoro nic jiného není, ale určitě nejsou tuctové ani nudné.

pláž na ostrůvku Koh Hai

Na ostrově Koh Hai se vyplatí jíst ryby

Jinak na Koh Hai nejsou žádné silnice ani supermarkety, i obchůdků je tu poskrovnu. Bankomat je neznámým pojmem, stejně jako platební karty, s tím je třeba počítat.

I s tím, že je tu o něco dráž než ve zbytku země, maso, potraviny a vlastně všechno se musí přivézt lodí, levně se však dá najíst ve většině rybích restaurací. Jsou většinou rodinné. Thajsko nepatří k místům s malou natalitou, takže někteří loví v okolních vodách ryby a všechny ostatní jedlé tvory, další je připravují, jiní servírují.

Pochopitelně patřičně okořeněné. Pro toho, kdo má rád „mořské potvory“, je tady ráj na zemi. Avšak nejen pro něj, ale i pro ty, co prostě potřebují vypnout mozek a užívat si…

malé penziony