V rozlehlých pustinách Negevské pouště bude v roce 2018 zprovozněna nejvyšší solární věž na světě. Zatím to tak nevypadá, ale po dokončení bude dosahovat výšky 250 metrů! Společně s přilehlými solárními panely dodá energii 130 tisícům domácností, což představuje cca pět procent obyvatel Izraele.

Elektrárna zabere přibližně 3 km2

„Jedná se o nejvýznamnější jednotnou stavbu plnící izraelský závazek snížení emisí oxidu uhličitého a využití obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Eran Gartner, výkonný ředitel společnosti Megalim Solar Power, která se na stavbě podílí. Budovaná sluneční elektrárna v židovském Izraeli sestává z 50 tisíc solárních panelů. Rozléhá se na ploše o rozloze více než tří čtverečních kilometrů.

Nejvyšší solární věž na světě bude vyrábět elektřinu tak, že se na jejím vrcholu zahřeje voda, změní se v páru a ta pak bude pohánět turbínu, jež vytvoří elektřinu. Výška 250 metrů je potřebná proto, aby byl žár pouštního slunce co nejintenzivnější.

Nejvyšší solární věž na světě roste v Izraeli

Nejvyšší solární věž na světě aktivistům nestačí

„Izrael má potenciál stát se velmocí slunečního svitu. Naše vláda ale není dostatečně důrazná, neprosazuje naplnění dílčích cílů v oblasti solární energetiky,“ nechala se slyšet Leehee Goldenbergová z Izraelské unie pro ochranu životního prostředí. Vláda podle ní sice učinila pokrok, avšak potenciál, jaký poskytuje izraelské podnebí, podle ní není ani zdaleka využit.