Stále přibývá lyžařských fajnšmekrů, co odmítají jezdit na umělém sněhu. A jelikož čistě přírodní u nás v posledních letech často skoro není, pošilhávají po zahraničí. Do karet jim hraje neustálé zdražování permanentek i ubytování. A když použijí rovnici kvalita rovná se cena a přidají pohled na panoramata, kterými vysokohorská střediska oplývají, není co řešit. Je ovšem fakt, že některá hodně známá místa bývají už trochu přeplněná, proto hledají taková, která zatím nejsou až tak propagována v nabídce cestovních agentur. Zvláště jsou v kurzu ta, co kladou důraz nejen na dobré zalyžování, ale i na relaxaci organismu po náročném dni stráveném na prkénkách. To všechno splňuje italské středisko Courmayeur.

středisko Courmayeur

I profesionálům se bude tajit dech

Courmayeur leží v Grajských Alpách, navíc je už od sedmnáctého století proslulý minerálními prameny s léčivými účinky, takže sem míří i celá řada jedinců, kteří chtějí především využít jejich vlastnosti.

Nejprve se ale budeme věnovat nabídce pro lyžaře, když jsme je sem v úvodu nalákali. Mají k dispozici 36 kilometrů sjezdových tratí, převážně střední náročnosti, dlouhých a širokých.

středisko Courmayeur

Díky tomu jsou vhodné pro začátečníky. Na své si přijdou i příznivci carvingu, ti potřebují místo na dlouhé oblouky, v nichž se vyžívají. To ale neznamená, že tu nejsou prudké tratě. Jsou!

Většině našinců se zastaví dech, když vidí skoro kolmý terén, který mají sjet. Je to úplně jiné „kafe“ než většina černých sjezdovek u nás a odváží se na ně opravdu jenom machři.

středisko Courmayeur

Na heliski výlet jen tak nezapomenete

Courmayeur (mapa) má zvláštnost, že leží na hranici s Francií, a tak se sama nabízí netradiční šance zalyžovat si během jednoho dne ve dvou zemích – jsou spojené s lanovkou, končící ve známém středisku Chamonix.

Velkou výzvou pro zkušené lyžníky je možnost sjet k němu z vrcholu hory Punta Helbronner (3 462 metrů) po slavném ledovci Mer de Glace, ale k tomu je třeba mít zkušeného průvodce. Terén je totiž zrádný a hrozí nebezpečí úrazu.

Dalším turistickým tahákem je poloha. Courmayeur totiž leží na italské straně nejvyšší hory Evropy Mont Blancu, takže se lze hlavně v podvečer kochat.

pohled na Mont Blanc

Nádherné scenérie vytvořené matkou přírodou stojí opravdu za to. Courmayeur nabízí i další netradiční a nový zážitek – heliski výlety na malý ledovec Rutor u střediska La Thuile.

Ten spočívá v tom, že na místo nevede vlek ani lanovka, zájemce tam dopraví vrtulník. Lyžař či snowboardista si může splnit sen, což se mu u nás asi jen tak nepoštěstí – projet si svou stopu v čerstvém prašanu.

Opět je podmínkou zkušený doprovod, logicky taková atrakce nepatří k těm, co jsou tzv. za hubičku, ale ten, kdo ji absolvuje, bude mít nesporně na co vzpomínat celý život

heliski výlet

Courmayeur nabízí i wellness a bary

Vzhledem ke zmíněným pramenům je pamatováno i na nelyžaře. V letovisku Courmayeur se nabízí možnost hry na golfovém stimulátoru, v tenisové hale, je tu i horolezecká stěna a přírodní bruslařský areál.

V mnoha městských lázních lze absolvovat masáže či jiné procedury. Ženy neodolají návštěvě lákavých obchodů, jsou tu i poměrně levné restaurace se širokou nabídkou jídel.

lázně

Noční život je bujarý, jak v barech, tak ve spoustě malých krčem. Provozovatelé však dbají na to, aby se veškerý ruch odehrával uvnitř a nebyli rušeni ti, co chodí spát se slepicemi…

Courmayeur

Orientační ceny a tipy na závěr

Ceny za ubytování jsou pochopitelně různé, ale dá se sehnat na slušné úrovni už od 15 000 Kč za osmidenní pobyt pro dvě osoby se snídaní, což je srovnatelné třeba se „Špindlem“.

Ceny skipasů činí 46 € za den, šestidenní permanentka za 234 €. To je, pravda, o něco víc než u nás, ale podmínky pro lyžování jsou nesrovnatelné…

Hledáte něco výrazně levnějšího? Tady je kompletní seznam lyžařských zájezdů do Itálie. Přejeme šťastný výběr!

hotel ve středisku Courmayeur