Kanárský ostrov La Palma je veřejnosti prakticky neznámý, i když ho místní s pýchou – a nutno říct, že oprávněnou – nazývají La Bonita (Krásný). Možná i proto, že se pečlivě starají o své domácí zahrádky, jež jsou považovány za jedny z nejlépe udržovaných v celém souostroví. Jejich krásný kolorit dotváří okolní bujná vegetace.

Zdejší mufloni nejsou rozmlsaní

Rostou tu husté porosty kapradin, vavřínové lesy, na polích se pěstují různé plodiny – hlavně hrozny, avokádo či banány. Najdeme tady ale i plantáže tabáku, z něhož se vyrábějí doutníky. Ty si dle znalců voňavého kouře v ničem nezadají s mnohem známějšími kubánskými.

Pokud jde o zvěř, vyskytují se tu především divocí králíci a exotičtí mufloni, což jsou vlastně volně žijící ovce. O nich je známo, že nepatří mezi vybíravé tvory a spásají v klidu i kyselé a tvrdé trávy, nad nimiž jiná zvířata „ohrnují nosy“.

ostrov La Palma

Prší tady na jaře a na podzim

Jádro ostrova tvoří sopky, nejvyšším vrcholem je Roque de los Muchachos (2 426 m). Rozlohou (708 km2) i počtem obyvatel (82 000) je ostrov La Palma hodně malý.

Zásluhu na pestré vegetaci a příznivých podmínkách pro pěstování různých plodin a rostlin mají hlavně vydatné srážky na jaře a na podzim, trvají i dva měsíce v kuse.

Nadšeni budou pěší turisté i cyklisti

Ostrov La Palma se proslavil taktéž chutným medem. Pokud jde o krajinu, je dost rozmanitá, od sopečné oblasti El Pinar až po téměř tropické lesy Los Tilos, na procházky ideální.

Ale i ti, co si chtějí dát patřičně do těla, nebudou zklamáni. Mohou se vydat po namáhavé stezce podél horského hřebene Cumbre Vieja k Fuencaliente.

ostrov La Palma

Túra je nezapomenutelným zážitkem i díky míjení sopečných kráterů a geologických útvarů, na jejich pozorování je dost času. Fyzicky zdatný chodec ji absolvuje za 6 až 7 hodin.

Délka trasy se pohybuje kolem 20 kilometrů, dá se zvládnout i na kole. Výchozím bodem a ideálním místem pro občerstvení je hřeben s turistickou chatou Refugio del Pilar.

ostrov La Palma

Léčivé prameny ocení nejen revmatici

Hlavním městem ostrova je Santa Cruz, ale protože míst s tímto názvem je ve světě mnoho, přidává se k němu de La Palma.

Pár kilometrů od něj leží největší zdejší letovisko Los Cancajos, kde se rozprostírají dvě pláže s černým lávovým pískem. Dalším populárním rekreačním střediskem je Los Llanos. Na rozdíl od jiných letovisek na Kanárských ostrovech nejsou tato dvě obsypaná mraky turistů.

letovisko Los Cancajos

Hodně vyhledávaná je vesnička Fuencaliente, nejen pro svůj romantický vzhled, ale i díky plážím (tentokrát oblázkovým) a horkým léčivým pramenům, v nichž lze osvěžit tělo, vyhledávají je i revmatici.

Malá a nenápadná osada Puerto Naos je zase výjimečná tím, že slunce tu svítí přibližně 3300 hodin ročně, což je pro návštěvníky pochopitelně přitažlivá informace.

Zmrzlinu si vychutnáte na promenádě

Na pobřeží se nachází kratší, ale roztomilá promenáda s kavárnami, restauracemi a malými krámky. Stojí tu i největší čtyřhvězdičkový hotel s ubytovací kapacitou tisíc lůžek, jinak jsou tu spíš menší.

Kdo dává přednost přírodnímu koupání, pravděpodobně se vydá do lokality Piscinas de Fajana. Atlantský oceán tam naplňuje chladnou vodou velmi půvabné skalní jezírko.

letovisko Los Cancajos

Atrakcí ostrova La Palma je i Skála chlapců

Milovníci kochání krajinou ocení nedaleký maják v Punta Cumplida, je v provozu nepřetržitě už od roku 1860. Pro astronomy je zaslíbený již zmíněný vrchol Roque de Los Muchachos.

Skála chlapců, jak se jmenuje v překladu, má nejen zvláštní kouzlo, ale je tu umístěno i několik dalekohledů, například Velký kanárský teleskop má průměr zrcadla přes deset metrů.

Skála chlapců neboli Roque de Los Muchachos

Byl právě zde postaven proto, že díky malému osídlení prakticky neexistuje světelný smog. Není tu ale ani ten skutečný, znečišťující ovzduší, na ostrově La Palma (mapa) totiž de facto není žádný průmysl.

Zmínku zaslouží obec Villa de Mazo, kde hrnčíři vyrábějí nádobí s originálními motivy starých Guančů, záhadných původních obyvatel, prý vysokých, světlovlasých a modrookých…