Nudí vás život? Dejte vale stereotypu, našetřete nějaký ten peníz a vydejte se třeba do Švédska. Ve vesnici Jukkasjärvi byl v prosinci 2016 otevřen Icehotel 365, tedy ledový hotel, který bude fungovat nejen v zimě, ale také během letní sezóny.

Dřívější objekty pokaždé časem roztály

První ledový hotel byl ve Švédsku slavnostně představen novinářům i veřejnosti už v roce 1989, jenomže s příchodem teplého počasí roztál a „odtekl“ zpátky do řeky Torne. A tak musel být každý rok postaven nový. Nedávno však v laponské vesnici Jukkasjärvi (mapa), jež se nalézá 200 km severně od polárního kruhu, zprovoznili unikátní ledový hotel, který jen tak lehce neroztaje.

ledový hotel Icehotel 365

Díky chladicímu systému, který je navíc ekologický, napájený solární energií, bude ledový hotel plně funkční po celý rok. To znamená, že během léta bude svým hostům poskytovat luxusní mrazivé útočiště. Mimochodem – do Jukkasjärvi často míří i příznivci raftingu a dalších aktivit, které lze provozovat v divoké přírodě.

ledový hotel Icehotel 365

Z okna lze sledovat polární záři

V nádherném interiéru, vyrobeném ze zmrzlé vody z řeky Torne, se nachází bar, umělecká galerie, schodiště, ale především dvacet nádherně dekorovaných apartmánů, z nichž lze sledovat jak půlnoční slunce za polárního dne, tak aurora borealis za polární noci.

jeden z apartmánů

Raritami, které by zde asi nikdo nehledal, jsou také sauny nebo třeba ledová kaple. Teplota v pokojích se pohybuje mezi minus pěti až minus osmi stupni Celsia, z ledových bloků jsou vytvořené dokonce i postele. Stejně jako původní ledový hotel i tento má tzv. umělecké apartmány, které vyřezalo zhruba čtyřicet umělců z celého světa.

ledový hotel Icehotel 365

Ledový hotel nabízí i klasické pokoje

Máte obavy, že v hotelu umrznete? Toho se bát nemusíte. Dostanete přesné instrukce i vše potřebné, navíc jsou v areálu k dispozici také „teplé“ pokoje, tedy klasické pokoje s teplotou, jež je obvyklá ve většině ubytovacích zařízení. Vedení hotelu doporučuje tzv. kombinovaný pobyt, během kterého otestujete „teplý“ i „studený“ pokoj.

ledový hotel Icehotel 365

Těšit se můžete i na výborné jídlo a pití včetně skandinávských specialit. Restaurace nejsou z ledu, ale jsou – stejně jako některé pokoje – vyhřívané a vybavené nábytkem ze standardních materiálů, tudíž se v nich nebudete klepat zimou. Každopádně drink si můžete dát i ve stylovém ledovém baru.

ledový lustr

„Icehotel 365 byl postaven během pěti měsíců, začali jsme 27. června 2016. Hned po otevření jsme dostali hodně příznivých ohlasů, a pevně věřím, že k nám bude v budoucnu, nejen v roce 2017, jezdit spousta jednotlivců i skupin,“ prohlásil nadšeně generální ředitel a současně zakladatel projektu Yngve Bergqvist.

ledové schodiště

Z Prahy do Stockholmu a pak do Kiruny

Jak se do Jukkasjärvi, kde se ledový hotel Icehotel 365 nalézá, dostanete? Nejbližší letiště je v Kiruně (mapa), kam se lze denně dopravit ze Stockholmu (let trvá cca 90 minut). Z Kiruny můžete jet taxíkem nebo si prostřednictvím hotelové recepce objednat transfer.

ledový hotel Icehotel 365

Další variantou je jízda vlakem z norského Narviku (mapa) nebo ze švédského města Luleå (mapa). A jen „drobnost“ na závěr – noc pro dvě osoby ve „studeném“ pokoji včetně snídaně vyjde na necelých 6 000 Kč.

ledový hotel Icehotel 365