Pochmurné počasí láká některé výletníky k návštěvě ponurých, záhadných míst, kde mohou popustit uzdu své fantazii. Jedním z nich je jeskyně Peak Cavern. Leží v malebné obci Castleton v hrabství Derbyshire v oblasti East Midlands, asi 250 km od Londýna. První zmínka o ní je z roku 1586 v encyklopedii Britannica.

Voda tady vydává obscénní zvuky

Poblíž jsou ještě další čtyři jeskyně, ty už ale nejsou až tak zajímavé. I proto, že Peak Cavern (mapa) má zvláštnost spočívající v tom, že když ji zaplaví voda (což je v Anglii časté), tak se hned ztratí.

jeskyně Peak Cavern

Vteče někudy pod povrch a tam vyluzuje hlasité bublající zvuky, ty silně připomínají „prdění“. Proto jeskyně Peak Cavern dostala přezdívku Ďáblův zadek. Časem se, asi i díky ní, stala atrakcí.

vstup do Peak Cavern

Prohlídka trvá přibližně hodinu, je fyzicky nenáročná, jen je třeba počítat s tím, že se někdy může čekat. Začíná v pravidelných intervalech, tak lze zbývající čas využít k prohlídce obce.

Její dominantou je zřícenina hradu Peveril z jedenáctého století, odkud je výhled do okolí, zvlášť na krásnou kopcovitou krajinu, když se tedy vydaří počasí.

hrad Peveril

Romantická je i cesta podél řeky, kde stojí boudy dělníků a jiné budovy z minulých staletí, kdy existovaly doly na těžbu olova. Ta v těchto místech probíhala čtyři sta let.

obec Castleton

Jednotlivé komory jsou skvěle nasvícené

Velkolepá vápencová soutěska s vysokými útesy je tou správnou kulisou ke vchodu do impozantní vstupní komory. Peak Cavern má největší přírodní vchod v celé Británii.

Jeskyně je pak hluboko ve skále, moderní osvětlovací systémy zdůrazňují krásu jejích komor s krápníkovou výzdobou či pohled na kaskády vody, které stékají ze stěn.

krápníky

Uslyšíte rovněž řeku Styx

Kdo projde až do tzv. Ďáblova sklepa, může dobře slyšet zvuky řeky, které se říká stejně jako té, co v řeckém bájesloví převážela lidi do říše mrtvých – Styx.

Až do roku 1915 v jeskyni bydleli lidé, později se přesídlili k ústí. Tam si postavili primitivní chatrče, zabývali se hlavně provaznictvím, odstěhovali se v roce 1950.

most přes řeku Styx

Peak Cavern se někdy mění na koncertní sál

Jeskyně jeden čas sloužily banditům jako útočiště před rukou zákona, podle legendy tu až do roku 1533 sídlil „Král cikánů“ Cock Lorel, notoricky známý lump.

Prohlídka, při které dospělí občas musí sklonit hlavu, vede přes dvě hlavní jeskyně, Great Cave a Roger Rain, do chodby v Plutově jídelně, ta je nejvzdálenější.

Přes řeku Styx vedou mosty, opravdu působí místy až strašidelně. Jinak oblast byla dlouho prozkoumávána, největší objev se datuje do roku 1999, kdy se našla štola Titan Shaft.

štola Titan Shaft

Vchod se nalézá u další jeskyně, Speedwell, je spojovací s Ďáblovým zadkem a se 141,5 m je nejhlubší v zemi. V Peak Cavern se také občas konají koncerty se skvělou atmosférou.

koncert v Peak Cavern