Chcete vyrazit na běžky, ale jinam než v předchozích letech? Abyste nemuseli dlouze hledat na internetu nebo obvolávat známé, přinášíme vám tipy na celou řadu evropských lokalit. Nebo přímo konkrétních tras, které více i méně zkušené běžkaře dokonale uspokojí.

Běžky mají výhodu v tom, že – pokud to zrovna není nezbytně nutné – nemusíte platit za vlek. Lze se přitom kochat krajinou, jízda je bezpečnější. Přitom fyzicky náročnější než několikaminutové sjetí z kopce a pak stání ve frontě.

Mění se nejen doba, ale i běžky

Trendu se přizpůsobili rovněž výrobci. „Prkénka“, které se musela nejdřív správně namazat voskem, aby po sněhu klouzala, vystřídala nanotechnologie. Vývojem prošlo taktéž vázání, boty i hole.

I díky tomu je běžkování snadné jako nikdy předtím, po objevu „bruslení“ není už tak pohybově fádní, terény jsou upravené. I když mnozí dávají přednost tomu, prošlapat si svou vlastní stopu.

Jde o mnohem větší „zabíračku“, odměnou je však pocit objevitele. Tito běžkaři se pohybují v terénu, kde předtím nikdo nebyl, je ovšem nutné mít zkušenosti, určitě to není vhodné pro začátečníky.

1/ Slovensko

Jednou z výzev je přechod hřebenovky nejvyšší hory Velké Fatry, nazvané Ostredok (1595 m). Trvá dva až tři dny, ze vsi Turecká u Banské Bystrice vede lesem, hlubokým, nedotčeným sněhem. Výšlap vyžaduje i kvalitní vybavení, hlavně široké běžky. Někteří dobrodruzi zvolí přespání ve stanu. I když mají teplý spacák, probuzení do mrazivého rána nebývá zrovna dvakrát příjemné.

Vaření čaje na ohni ale už připomíná romány Jacka Londona. Dá se jet bez problémů od chaty k chatě, jen je nutné si předem zajistit ubytování. Výlet končí 15kilometrovým mírným sjezdem do Ružomberku na vlak… Nabízí se rovněž možnost zakoupit si specializovaný zájezd, jehož výhoda spočívá v tom, že poznáte nové lidi a současně se nebudete muset o nic starat.

Ostredok na Slovensku

2/ Německo

Kdo se nechce trmácet autem někam daleko, má další příležitost v Mitterdorfu na Šumavě, hned za hranicemi s Německem (mapa), i tam perfektní běžkařské trasy vedou spíš lesem. Jsou rozděleny na kolečka (asi 5 km) vhodná spíš pro kondiční než sváteční běžkaře. Značení je stejné jako na sjezdovkách, středně náročné okruhy jsou červené, velmi těžké jsou černé.

Mitterdorf

Možností, odkud vyjet, je řada – od samotného Mitterdorfu i z obcí Alzenberg, Philippsreut či Vorderfirmiansreut. Stopy jsou velmi dobře proježděné, včetně těch pro pěší turisty. Krajina je rozmanitá, lze se vydat do osamocených hvozdů, podél horských vesniček, kdy u většiny nesmí scházet návrší s kapličkami, do četných údolí nebo podél zamrzlých potoků.

rolba v Mitterdorfu

3/ Rakousko

I náš další soused, Rakousko, je tradičním cílem lyžařů. Oblíbené jsou Korutany, mají největší síť běžeckých stop v zemi, až tisíc kilometrů. Navíc nejsou až tak moc daleko (mapa). Upravené běžecké stopy všech stupňů obtížnosti vedou i v hodně vysokých polohách, asi nejoblíbenější je středisko Nassfeld-Hermagor (mapa) v pohoří Karnischen Alpen.

Plöckenpass

Zvláštní zážitek nabízí horská trať na Plöckenpass, šedesátikilometrová v Lesachtalu se stálou zárukou sněhu i netradiční běžecká trasa vybudovaná na zamrzlém jezeře Weissensee (viz úvodní foto). Hodně oblíbené je údolí Lavanttal s více jak 100 kilometry pohodových i náročných běžeckých tras a Katschberg pro nezapomenutelná panoramata s 18 km vysokohorských běžeckých stop.

Katschberg v Rakousku

4/ Itálie

Kdo si obul toulavé běžecké boty (a postavil se na běžky), zamíří dál, výborným cílem je třeba italská náhorní plošina Seiser Alm. Přitahuje milovníky zimních radovánek dostatkem místa i krásnou přírodou. Pohled na skalní giganty Dolomit, výlety na sněžnicích a stylové hospody na zasněžených pláních, kde lze ochutnat neodolatelnou italskou kuchyni, jsou dostatečným lákadlem.

Do jedné z nejznámějších, Gostner Schwaige, s maličkou kuchyní a několika stoly míří na místní specialitu – jelení maso ve speciální úpravě (Hirsch auf Kloatznschlutzern) – i nelyžaři. Trasy pro bruslení i klasiku se proplétají, kříží, zdvojují, nejezdí se po přirozených cestách jako jinde, což jsou třeba hřebeny nebo údolí, ale téměř výhradně po loukách.

Běžky a Seiser Alm - skvělá kombinace!

5/ Francie

Vyhlášená, i když dražší jsou francouzská lyžařská střediska. Vedou i podél zamrzlých jezer nebo pod majestátní horou Mont Blanc (4 810 m), nejvyšším vrcholkem Alp. Mají skvělý servis, Chamrousse běžkaře potěší vlastním sedačkovým vlekem a devíti tratěmi o celkové délce 40 km, včetně devět kilometrů dlouhé pestré stezky Astragale.

La Joue du Loup ve Francii

Atraktivní sít‘ pro běžecké lyžování nabízejí střediska SuperDévoluy a La Joue du Loup nebo region okolo Alpe d’Huez, ten potěší tratěmi nejrůznějších stupňů obtížnosti. Kdo si chce sáhnout na dno svých sil, zvolí asi trasu Boucle des Lacs. Není sice kdovíjak dlouhá, jen 20 kilometrů, ale složitým terénem dokonale prověří kondici…

skvělá kombinace - běžky a Boucle des Lacs

Tip na závěr

Dáváte raději přednost sjezdovkám, anebo vás baví kombinace – jeden den sjezdovky, druhý den běžky? Zde je kompletní seznam těch nejvýhodnějších lyžařských zájezdů do několika zemí světa.

La Joue du Loup ve Francii