Chcete se vydat do střední Asie, konkrétně do největší vnitrozemské země světa? Jinými slovy – láká vás cesta do Kazachstánu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Češi tam mohou od začátku letošního roku pobývat až po 30 dní bez víza!

Občany EU chtějí nalákat na Expo 2017

Uvolněním vízové povinnosti chce Kazachstán ulehčit Čechům návštěvu celosvětové výstavy Expo 2017, která se uskuteční od 10. června do 10. září 2017 v hlavním městě Astaně (mapa). Pořadatelé očekávají zhruba 5,5 miliónu návštěvníků a účast 47 států. Kazachstán investuje nemalé peníze do vybudování výstavního areálu a městské infrastruktury.

Zatím však není rozhodnuto, jestli cestování bez víz bude pro Čechy možné i v příštím roce. „Je to podepsáno do konce roku 2017 a určitě kvůli Expu,“ řekl Azamat Kadyr z konzulárního oddělení kazašské ambasády. Víza pro letošní rok Kazachstán ruší i pro další země Evropské unie. Ovšem bezvízové krátkodobé pobyty pro občany Kazachstánu mířící do Česka nebo EU se zatím nechystají.

Čeká vás cesta do Kazachstánu, ale plánujete se tam zdržet déle než 30 dní? V tom případě můžete požádat o jednorázové vízum na 90 dní nebo o vícenásobné vízum na 90 dní platné tři roky. Veškeré informace naleznete ZDE.

Astana v Kazachstánu

Jaká úskalí obnáší cesta do Kazachstánu?

Co je dobré vědět, než se vydáte do Kazachstánu? V zimě teploty dosahují až minus 50 stupňů, především v severovýchodní a východní části země, a v létě naopak cca 40 stupňů. V případě prudké změny počasí dochází ze strany policie k uzavírání hranic velkých měst, kdy vozidlům není umožněn výjezd z města, a to bez výjimek.

V Kazachstánu, který sousedí mimo jiné s Ruskem a Čínou, je rozšířena tuberkulóza. Na jihu země hrozí krymsko-konžská hemoragická horečka. Zdrojem viru jsou mj. klíšťata, zajíci, ptáci, hovězí skot a kozy.

Z vojenského hlediska je situace naprosto bezproblémová. Kriminalita je v podstatě srovnatelná s ČR. Obecně se nedoporučuje, aby se turista mimo města pohyboval zcela sám. Minimálně by spolu měli cestovat dva lidé.

Doporučuje se přísně dbát předpisů a jakýchkoliv nařízení, hlavně při řízení motorového vozidla. Policie i při sebemenším přestupku vymáhá pokuty – resp. spíše úplatky, jelikož pokutovaný téměř nikdy neobdrží pokutový blok. Zvláště, zjistí-li policie, že se jedná o cizince, snaží se pokutu vymáhat v amerických dolarech.

V okolí Almaty (mapa), tedy bývalého hlavního města, hrozí vzhledem k tektonickému zlomu nebezpečí zemětřesení. Je zde také možnost nebezpečí povodní a sesuvů půdy. To znamená, že v krajním případě se cesta do Kazachstánu může proměnit v opravdový horor…

národní park Sharyn Canyon