Bermudský trojúhelník, o kterém se tak často mluví, v podstatě neexistuje! Zeměpisně je toto pojmenování opravdu neznámé, však se také nepíše s velkým B na začátku. Jisté ovšem je, že v této oblasti došlo k náhlým a neobjasněným zmizením lodí a letadel.

Hodně těchto jevů se odehrálo u Bermud, Miami a San Juanu, ty tvoří pomyslný trojúhelník, ale mnohé až na Azorách, takže pokud všechna místa spojíme, vyjde z toho spíš čtyřúhelník.

Bermudský trojúhelník

Kam se podělo deset lidí?

První, kdo o těchto podivnostech prokazatelně podal zprávu, byl slavný Kryštof Kolumbus. V palubním deníku je záznam, že 15. září 1492 spatřil s posádkou na nebi obrovský ohnivý pás. Ten přelétl nad nimi a zmizel v moři. Kolumbus také zjistil, že lodní kompas se choval velmi podivně.

Další záhada, nalezení opuštěné lodi Mary Celeste, se však odehrála až mnohem později – 4. prosince 1872. Měla sice potrhané plachty, ale jinak se nacházela v dobrém stavu. Pirátský útok vylučovala skutečnost, že se zachovaly všechny cennosti. Zmizel jen sextant, navigační knihy a záchranné čluny.

San Juan z výšky

Zásob bylo dost, jen se posádka, deset lidí včetně manželky a malé dcery kapitána, „vypařila“. Ze stop vyplývalo, že loď opustili ve spěchu, v plavebním deníku ale nebyla ani čárka proč.

Prázdná loď – navzdory neklidnému moři a bouři – stále držela původní kurz, a to více než 800 km do chvíle, kdy byla objevena, což je podivné, stejně jako nález břidlicové tabulky v kajutě.

Na ní byl zápis o poslední poloze, ale písmo nepatřilo kapitánovi ani prvnímu důstojníkovi, ti jediní ovládali navigaci. Existovala spousta divokých teorií, postupně byly vyvráceny.

Nicméně k čemu došlo, to se dodnes neví. Jisté je, že posádka neopustila loď úmyslně a nestala se obětí zločinu, i to, že se nikdo z jejích členů už neobjevil – živý ani mrtvý.

Bermudy

Za mnohé údajně mohou hurikány

Boom přišel poté, co noviny začaly zveřejnovat senzační zprávy o tom, že bermudský trojúhelník navštěvuje UFO. Přítomností mimozemšťanů někteří jedinci vysvětlovali náhlé zmizení flotily pěti letadel, k němuž došlo 5. prosince 1945, či trajektu Marine Sulphur Queen.

Oficiální statistiky však nepotvrzují až tak nadměrný výskyt neobvyklých nehod, podle skeptiků tudy vede množství lodních tras i přelétá spousta letadel, což vysvětluje vyšší počet havárií.

Navíc tu často řádí hurikány a tornáda, styk Golfského proudu s vodou z oceánu způsobí řadu anomálních jevů. A hloubka pod hladinou dosahuje až 6 km, což vylučuje šanci nalézt trosky.

Bermudy z výšky

Hodně populární je verze, že se na dně nacházejí zbytky bájné Atlantidy, blízko Baham (mapa) totiž byly nalezeny velké komplexy budov, naznačující existenci velmi vyspělé civilizace.

Tuto teorii vyslovil spící prorok Edgar Cayce, který v transu určoval léčebné metody, co vždy fungovaly. Podle něj Atlanťané používali jako zdroj energie krystaly, které se s nimi potopily.

Šlo o následek tání ledovců, jež leží v podmořském kaňonu na Bahamách a stále vysílají signály, ovlivňující kompasy i elektronická zařízení dnešních lodí a letadel.

Bermudský trojúhelník děsí metanem

Šokující zpráva o tom, že letadlo zmizelo z radarů 10 minut před přistáním a pak se zjistilo, že všem lidem hodinky ukazovaly o tu dobu méně, byla vymyšlená, což dokázaly záznamy z letiště.

I spousta dalších jevů jsou pohádky, ale i nezaujatí vědci připouštějí magnetické anomálie přirozeného původu, jež zapříčiňují poruchy palubních přístrojů, což může vést ke katastrofě.

San Juan

Nicméně ne všechno se dá logicky vysvětlit, kolem Bermud se až moc často děje něco, čemu nerozumíme, a nemusí jít jen o smrtící katastrofy či zmizení, ale i o jiné podivné úkazy.

Část z nich odborníci vysvětlují přítomností velkého množství hydrátu metanu na dně. Díky vysokému tlaku vody se udržuje v pevném stavu, ale občas se část uvolní a vystoupí k hladině.

metan ve vodě

Může vytvořit pár set metrovou bublinu plynu, ta sníží hustotu vody a loď by mohla nenadále zničit, stejně jako menší letadlo, které by náhle vlétlo do místa s odlišnou hustotou vzduchu.

Metan je zároveň nedýchatelný a lidé by se okamžitě udusili. Nicméně, i když toto vysvětlení vědců zní věrohodně, parapsychology a ufology pochopitelně nepřesvědčí…

Miami