O tom, že ostrov Zanzibar patří k zimním turistickým hitům, není sporu, míří sem stále víc návštěvníků. Někteří ale odjíždějí poněkud zklamáni, a to kvůli špatnému výběru letoviska. Chcete, aby vaše dovolená na Zanzibaru byla co nejideálnější? Pak čtěte dál!

Takže – i když jsme o Zanzibaru již psali ZDE – není od věci zmínit některá opomenutá specifika, jež mohou hrát roli. Především je třeba podívat se při plánování zájezdu, na jakém místě „vysněný“ hotel leží. Rozdíly jsou totiž hodně patrné, zvláště je pocítí ti, co rádi a dlouho plavou v moři.

hotel na Zanzibaru

Na východě vás potrápí odliv

Pro takové jedince zcela určitě není ideální koupit si zájezd na východní pobřeží, jež doslova oplývá nádhernými scenériemi, které tvoří především takřka jednolitý korálový útes. Ten vytváří mohutné, na pohled nádherné, ale velmi mělké laguny. Jsou obklopené palmami a „rafinovaně“ se v nich skrývá většina hotelů.

Najdeme tu spoustu širokých bílých písčitých pláží lemovaných zelení. Doslova svádějí k ponoření do vody, ovšem má to jeden háček, teda spíš velký hák, a tím je odliv. Moře dvakrát denně ustoupí ne o pár metrů, ale třeba i o kilometr a více. Laguny se změní na větší louže, takže kdo by se chtěl vykoupat, musel by se k němu pracně a hodně dlouho brodit.

odliv

Navíc po odcházejícím moři zůstane v písku kromě drobných ryb, korálů a rostlin i dost mořských ježků. Šlápnout na ně není zrovna příjemný zážitek, zvlášť pro toho, kdo by se do vody vydal bos. Ten, kdo si vezme plážovou obuv, může se brodit mokrým pískem a hledat „poklady“, co moře při ústupu zanechalo (včetně tisíců řas). Totéž ostatně činí domorodci, oceán je nevyzpytatelný.

Takže rada pro náruživé plavce je jednoznačná – jestliže vás láká dovolená na Zanzibaru (mapa), nejezděte na východ, i když tam někdy pobyt vyjde o něco levněji.

hledači pokladů

Západ je určen hlavně extrovertům

Pro rodiny a ty, co mají rádi klid, není moc vhodná ani západní část ostrova. I tam jsou ceny mírnější, díky méně honosnému ubytování, což sem pochopitelně dost láká batůžkáře. Mnozí se ani neobtěžují hledat si nocleh a „ustelou“ si přímo na pláži.

Předtím ovšem absolvují divoký tah až do rána v některém z plážových barů. Ty pořádají různé a hodně hlučné párty, kdy aparatury diskžokejů jedou na plné obrátky. Na druhou stranu pláže na západě jsou poměrně dlouhé, takže lze najít ubytování tam, kde v dosahu žádný bar není. Místním to naopak nevadí, žijí podle zásady Hakuna Matata z filmu Lví král.

místní bar

Sever nadchne plavce i klidnější povahy

Kdo si chce kromě všech krás užít i ničím nerušené koupání, zamíří na sever, kde příliv a odliv nehrají velkou roli, vyhlášené jsou pláže v oblasti Nungwi, ještě před 25 lety zapomenuté.

Dnes jde o luxusní přímořské letovisko, jako stvořené pro odpočinek. Není přelidněné, hotely, tedy spíš penziony, se počítají na desítky a dokonale zapadají do atmosféry místa…

Dovolená na Zanzibaru musí být výhodná

Chcete vyrazit na ostrov Zanzibar, vybrat si vhodné letovisko a neutratit zbytečně moc peněz? Tady je kompletní nabídka zájezdů, včetně těch nejvýhodnějších!

dovolená na Zanzibaru