La Paz, administrativní město Bolívie a současně sídlo tamější vlády, leží v extrémní výšce 3 640 metrů. Právě proto se pyšní označením „nejvýše položené město na světě“. Navzdory této skutečnosti bylo – i díky tomu, že leželo na „stříbrné stezce“ mezi Potosí a Tichým oceánem – známé už od středověku.

La Paz

Na trhu seženete zázračné masti i talismany

Zaujme už poloha na hraně horského hřebene, za nímž se v plné kráse vynoří pět kilometrů široké údolí. Tam je La Paz (mapa) vidět jako na dlani, i když nejde o městečko jako v Drdově románu.

La Paz v noci

La Paz je naopak druhé největší v zemi. Centrum tvoří náměstí Plaza Murillo s budovami Národního kongresu, Prezidentského paláce a katedrály, kam zamíří příznivci památek.

katedrála v La Paz

Hlavně ženy asi naberou jiný směr, do ulice Sagárnaga, kde je spousta obchůdků a stánků se vším možným, nejvíc jsou v kurzu ponča a chuspas, pytlíky na koku, ta je tu holou nezbytností.

ulice Sagárnaga

Místní dobře vědí, že právě v tak vysokých výškách neškodí, ale pomáhá. I proto nejen není zakázaná, naopak je považovaná za zázračnou rostlinu a má dokonce své vlastní muzeum! Součástí expozice je spousta zajímavostí z historie a také kavárna, kde se z ní podává snad úplně vše – čaj, káva, palačinka, „cochachino“ a dokonce ji přidávají do piva!

tržiště Mercado de las Brujas

Hodně navštěvovaným místem je Mercado de las Brujas (Tržiště čarodějů), plné zázračných mastí, magických talismanů pro případ nemoci či jako ochranu před zlými duchy.

tržiště Mercado de las Brujas

V muzeu spatříte neuvěřitelně staré artefakty

V metropoli Bolívie je mnoho muzeí, asi nejzajímavější je Museo Nacional de Arqueología, ukrývající pozoruhodné předměty vykopané při průzkumu záhadné lokality Tiwanaku (mapa). Jde o mytické místo, kde měl bůh Viracocha (Virakoča) stvořit život a dát předkům Inků zlatý prut, aby založili civilizaci v Andách. Nalézá se 70 km od města La Paz a je staré minimálně 12 000 let.

Tento údaj potvrdil americký archeoastronom Neil Steede, jde tak o jedno z nejstarších měst světa, ne-li vůbec nejstarší, bohužel bylo hodně poničeno křesťany i hledači pokladů.

brána v Tiwanaku

Na unikátní lanovce se podíleli Češi

Ale zpět do města La Paz. To nabízí i spoustu dalších úchvatných zážitků, lyžařům třeba možnost zajezdit si na nejvyšší sjezdovce světa (začátek v 5 320 m, konec v 4 900 m). Málokdo ovšem zvládne víc než pár jízd, pak přijde kyslíkový dluh.

La Paz – a tím pádem i celá Bolívie – má další primát, 2 664 metrů dlouhou lanovku, která se ve výšce až 4 000 m „prodírá“ skrz vrcholy And. I když nabízí nádherné výhledy, hlavní účelem bylo zkrácení spojení s městem El Alto. Pod zemí to nešlo, tak to muselo jít nad.

lanovka

Cesta trvá 10 minut, alternativou je více než půl hodiny jízdy po silnici. Potěšující je, že se na neobvyklé stavbě podílela firma Mikroelektronika z Vysokého Mýta dodáním odbavovacích systémů.

lanovka v La Paz

La Paz i jeho okolí si žádá aklimatizaci

Z města La Paz se dá také podniknout řada krátkých výletů. Kousek od něj (asi 10 km) leží Valle de la Luna neboli Měsíční údolí. Je plné miniaturních kaňonů s neobvyklými útvary, díky obsahu minerálních látek měnících barvy „během pochodu“.

Měsíční údolí

O kus dál je Zongo Valley s ledovými jeskyněmi a jezírky, jedná se o výchozí místo ke zdolání hory Huayna Potosí (6 088 m). Zvládnou ho amatérští horolezci, ale po důkladné aklimatizaci.

Zongo Valley

To platí o celém území, nedá se sem jezdit na „otočku“, řídký vzduch dělá své. Nejkrásnější výhled na město i na další horu Illimani se pak naskytne z rozhledny Killi-Killi.