Egypt, Tunisko a Maroko – v těchto třech severoafrických zemích lze strávit skvělou dovolenou. Nejmodernější a nejrozmanitější ve vícero ohledech je třetí z nich. Dokazuje to i skutečnost, že od začátku letošního roku stihla překvapit svět již dvěma pozitivními novinkami. Tou první je zákaz výroby, prodeje a nošení burek a tou druhou oficiální prohlášení, že tam již brzy začnou jezdit francouzské rychlovlaky. Ano, takové je Maroko 2017!

Maroko 2017 - testování francouzských rychlovlaků

Burky prý ohrožovaly bezpečnost země

Burka je oděv, který muslimkám zakrývá celé tělo a ponechává jen mřížku pro oči. Nosí se spíše v Afghánistánu a Pákistánu, v Maroku je velmi vzácným jevem. „Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání trestných činů,” vysvětlil médiím představitel ministerstva vnitra. Hlavním důvodem, proč marocké úřady zakázaly výrobu, prodej a nošení burek, je tedy snaha zlepšit bezpečnostní situaci v zemi.

Většiny Maročanek se tato skutečnost nedotkla, nosí totiž převážně hidžáb, šátek zakrývající vlasy. Souvisí to i s faktem, že marocký král Muhammad VI. hlásá umírněný islám. I přesto však je v této muslimské zemi stále možné sledovat soupeření mezi moderností a konzervatismem. Zákaz totiž rozhodně nepotěšil salafisty a další muslimské tradicionalisty. Mají obavy, že stávající situace povede rovněž k zákazu nikábů, tedy oděvů, které ponechávají jen úzký průhled pro oči a které mají zhruba pět set let starou tradici.

město Fez

Pokud strávíte dovolenou v Agadiru či v Marrákeši a absolvujete přitom několik výletů do okolí, anebo se vydáte na poznávací zájezd Velký okruh Marokem, zjistíte, že v tomto království existuje celá řada poměrně moderních měst, ale současně na některých místech narazíte na nefalšovaný středověk.

Maroko 2017 aneb barvírna kůže ve Fezu

Tento kontrast je nejvíce patrný ve městě Fez (nebo také Fès či Fás), jež je rozděleno na starou a novou část. Všude tam, kde dosud „přežívá stará doba“, spatříte mnohem více žen – ale často i mužů – v tradičních oděvech.

stará část města Fez

Maroko 2017 rovná se modernizace dopravy

Aktuální dění v Maroku je důkazem toho, že vládě záleží nejen na bezpečnosti, ale také na pokroku a tím pádem i na přílivu nových turistů. Podél pobřeží Atlantského oceánu budou totiž od příštího roku jezdit vysokorychlostní vlaky TGV, které mají zkrátit cestu mezi Casablankou (mapa) a Tangierem (mapa) na zhruba dvě hodiny. Projekt se plánoval více než deset let, nyní vlaky podstupují testy na železnici.

„Počítáme s tím, že po čase bychom pomocí rychlovlaků mohli přepravit i šest miliónů pasažérů ročně,“ řekl generální ředitel marocké přepravní společnosti ONCF Mohamed Rabie Khlie. Dodal, že vlaky jsou koncipovány tak, aby nebyly výsadou prominentních zákazníků, ale aby je mohli používat i běžní obyvatelé.

Maroko 2017

Nové dvoupatrové vlaky TGV dokážou vyvinout rychlost přes 320 kilometrů v hodině. Do projektu, který kromě Maroka financovaly také vlády Francie, Saúdské Arábie, Kuvajtu nebo Spojených arabských emirátů, se „obula“ i celá řada kritiků. Ti tvrdí, že země s tak slabou ekonomikou by měla primárně pracovat spíše na vzdělání než na dopravní infrastruktuře.

velbloudi a jejich majitelé

Ať si říká, kdo chce, co chce, je chvályhodné, že se termín Maroko 2017 prozatím snoubí se samými kladnými informacemi. Doufejme, že se i ty příští ponesou v podobném duchu…

město Ifrane