Různých soutěží, kde se hodnotí všechna možná „nej“, stále přibývá, takže asi nikoho neudiví, že existuje i ta, která každoročně vyhlašuje nejlepší mrakodrap na světě. Tradice vznikla v roce 2000. Hodnotí se – z hlediska estetiky a funkčnosti – vždy jen ty nově postavené nebo dokončené a vybírá je odborná porota. Výsledky za rok 2016 ještě nejsou známy, a tak se budeme věnovat předloňskému ročníku.

Cenu nazvanou The Emporis Skyscraper Award 2015 získala Shanghai Tower neboli Šanghajská věž (čínsky v českém přepisu Šang-chaj Čung-sin Ta-ša), ležící na poloostrově Lu-ťia-cuej v Pchu-tungu (mapa), pochopitelně v Šanghaji.

pohled na noční Šanghaj

Architekti mysleli i na ekologii

Budova je vysoká 632 metrů, má 128 pater (využívaných je o něco méně), v době vzniku šlo o druhou nejvyšší stavbu na světě – po Burdž Chalífě v Dubaji s astronomickými 828 metry.

I když výška určitě hrála v hodnocení svou roli, nebyla ani zdaleka jediným kritériem. Firma Gensler, která Shanghai Tower navrhla, totiž použila celou řadu nových ekologických prvků.

Jedním z těch unikátních je dvojvrstvá izolační fasáda. V létě díky ní není uvnitř horko, v zimě mrakodrap naopak ohřívá. Zvláštní řešení bylo zvoleno i u dešťové vody. Ta se ze střechy dostává do podzemních nádrží, kde se pak dále využívá.

budova Shanghai Tower

Shanghai Tower tvoří devět obřích válců

Většinu energie sice zajišťuje městská elektrická síť, ale myslelo se i na tzv. black out – totální výpadek proudu. U vrcholu Shanghai Tower jsou ve fasádě umístěny důmyslné otvory, kde jedou na plný výkon větrné turbíny produkující přibližně 350 000 kWh za rok, i běžně fungují jako doplňkový zdroj energie.

Cena mrakodrapu je odhadována na více než 2,4 miliardy dolarů. Vlastníkem jsou pochopitelně státní společnosti, socialismus v Číně stále vítězí. Celková zastavěná plocha je 380 000 m2.

Shanghai Tower má podobu devíti budov ve tvaru válce, naskládaných jedna na druhou. Každá má svou vlastní zónu pro návštěvníky, atrium se zahradami, kavárnami, restauracemi a prostory pro volnočasové aktivity.

budova Shanghai Tower

Zdejší výtah je nejrychlejší na celé zeměkouli

Najdeme zde bazén, konferenční centrum, hotelové pokoje včetně prezidentského apartmá, koncertní sál, prostory pro výstavy všeho druhu, obchody k pronájmu, kanceláře firem.

Návštěvníkům i zaměstnancům slouží údajně nejrychlejší výtah na světě, 119 pater zvládne za pouhých 55 sekund při nejvyšší rychlosti 20,5 m/s, což je přibližně 74 kilometrů za hodinu.

Stavba Shanghai Tower trvala na místní poměry dost dlouho. Začala v prosinci 2008, vrcholu dosáhla 3. srpna 2013, kompletní vnější prostory byly dokončeny v létě 2015.

budova Shanghai Tower

Vyhlídková plošina přitahuje lovce zážitků

Jako poslední, až v červenci 2016, byla uvedena do provozu vyhlídková plošina, nacházející se ve výšce 561 metrů. U ní se totiž prý dlouho zvažovalo, zda má být otevřená, či naopak uzavřená.

Nakonec – asi kvůli silnému větru v této výšce, ale i dalším faktorům – zvítězila druhá varianta. Je logicky prosklená, ostatně jako celý plášť budovy.

Jinak z vývoje mrakodrapů, kdysi diktovaného nedostatkem místa, se čím dál víc stávají prestižní „dostihy“ architektů, kdo postaví ten úplně nejvyšší. Za milník je považován rok 2018.

To má být ve městě Džidda v Saúdské Arábii dokončena tzv. Kingdom Tower (neboli Jeddah Tower), která jako úplně první v dějinách dosáhne na hranici tisíce metrů.