Stále častější stížnosti obyvatel, kteří museli údajně vzhledem k nárůstu cestovního ruchu v Barceloně opustit své domovy, se konečně setkaly s patřičnou odezvou. Barcelonská radnice totiž před několika dny schválila urbanistický plán, který mj. zakazuje vznik nových hotelů v centru druhého největšího španělského města.

Stavět se může jenom ve třetí a čtvrté zóně

Údajně se jedná o oficiální začátek řízené regulace cestovního ruchu. Podle radnice není problém, že město přitahuje turisty, ale skutečnost, že tím trpí místní obyvatelé. Řada z nich se totiž ocitla pod tlakem hotelové lobby.

Nový plán rozděluje město na čtyři zóny. V té centrální zakazuje otevírat nové hotely, a to i v případě, že některé jiné ukončí provoz. V druhé zóně širšího centra mohou nové hotely nahradit jen ty, které budou zavřeny. Ve třetí části Barcelony je nárůst počtu lůžek omezený na čtyři tisíce. Čtvrté, okrajové oblasti se žádné nové směrnice netýkají.

Je regulace cestovního ruchu nutná? Statistiky hovoří za vše! Barcelonu, která má 1,6 miliónu obyvatel, v roce 2016 navštívilo cca 30 miliónů turistů. Cestovní ruch vytváří přibližně 13 procent HDP města, přispívá ale také k růstu cen nájmů, přeplněnosti veřejného prostoru a rušení nočního klidu.

V Barceloně započala regulace cestovního ruchu

Regulace cestovního ruchu byla pouze otázkou času

Radnice již v roce 2015 zmrazila vydávání nových licencí pro hotely. Snaží se rovněž regulovat služby, jež zprostředkovávají bydlení u soukromých osob, jako je například Airbnb. Odpůrci nově schváleného plánu ovšem varují, že Barcelona ztratí konkurenceschopnost a přijde o řadu investic. Některé velké hotelové řetězce už dříve katalánské město opustily.

Mimochodem – o tom, že je regulace cestovního ruchu v Barceloně na spadnutí, jsme již před časem informovali ZDE. Samospráva metropole má oprávněné obavy, aby město nedopadlo stejně jako italské Benátky, které už v podstatě nejsou ničím jiným než předraženou turistickou atrakcí…

Tip na závěr

Plánujete v roce 2017 dovolenou ve Španělsku? Nepromarněte příležitost! Zde je seznam nejvýhodnějších zájezdů od většiny cestovních kanceláří.