Život ve vnitrozemí Indie je často velmi krušný. Statistiky z roku 2013 dokonce uvádějí, že třetina nejchudších lidí světa žije právě v této jihoasijské zemi, zejména na venkově. Jedná se o jedince, jejichž denní příjem dosahuje nanejvýš 1 dolaru a 25 centů. Není tedy divu, že se mnohé indické děti živí hlavně tím, co najdou na zemi nebo v přírodě. Bohužel stovky z nich zaplatily životem na konzumaci ovoce zvaného liči!

Dostavily se křeče a ztráta vědomí

Jak je to možné? Problém je v tom, že indické děti často jedí liči po ránu, ve velkém množství a ještě k tomu nalačno. Tvrdí to nový výzkum amerických a indických vědců. Ten iniciovala skutečnost, že lékaři v severní Indii nebyli v posledních dvou desetiletích schopni odůvodnit záhadná úmrtí stovek místních dětí.

V indickém státě Bihár se totiž začaly množit případy, kdy děti trpěly náhlými křečemi a ztrátou vědomí. Přibližně polovina z nich, podle odhadů úřadů více než stovka ročně, navzdory snaze bezradných doktorů zemřela. A teprve nedávno se potvrdilo proč!

Příčinou bylo hypoglykemické kóma

Fatální selhání organismu způsobily plody liči, které děti sbíraly ze země. Toto ovoce totiž obsahuje toxin zvaný hypoglycin, jenž oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu. Protože ve většině případů děti jedly spoustu liči hned po ránu, aniž před spaním požily jakoukoli večeři, jejich hladina cukru v krvi byla před konzumací ovoce již dost nízká.

U některých z nich pak nastalo hypoglykemické kóma, které hrozí diabetikům, a pokud lékař ihned správně nezasáhl, zemřely. Vědci svou hypotézu zkoumali na vzorku pacientů z roku 2014. Ve stejné době rozhlásily úřady mezi rodiči v postižené oblasti státu Bihár, aby se snažili dávat dětem pravidelnou stravu i večer a aby omezili množství liči, které dítě sní. Počet případů poté klesl na několik desítek ročně.

indické děti

Liči má přitom celou řadu léčivých účinků

Paradoxní je, že za normálních okolností je liči zdravé a má jedinečné účinky. Ve staré čínské medicíně sloužilo k léčení kašle, žaludečních vředů, nádorů a zvětšených žláz. Peckám jsou připisovány analgetické účinky. Čaj ze slupek se v Indii užívá proti průjmům i proti neuralgickým bolestem. U nás je liči známé především ve formě kompotů.

Dovolená v Indii? Nejlepší je Goa!

I navzdory chudobě ve vnitrozemí lze v Indii strávit skvělou dovolenou na úrovni. A to v nejmenším, ale zato nejvíce prosperujícím svazovém státě Goa. Tato bývalá portugalská kolonie s pestrou historií leží u pobřeží Arabského moře.

Na zdejších pohádkových plážích spatříte spoustu vzrostlých kokosových palem a především světlý a čistý písek. Takřka jediným zvukem, který zde uslyšíte, je štěbetání vzácného exotického ptactva. Více o státě Goa se dočtete ZDE.

letovisko Morjim ve státě Goa