O krásách malého, pro mnohé turisty neznámého kanárského ostrova La Palma jsme již psali, ale jeden z nejúchvatnějších zážitků v něm nebyl, vydá totiž na samostatný článek.

Na to, jak je ostrůvek miniaturní, má mnoho zvláštností a zajímavostí. Jedním z opravdu kouzelných a unikátních míst, která nikde jinde na světě nenajdete, je sopečná Caldera de Taburiente (mapa), jedna z největších na světě. Její součástí je vodopád Cascada de Colores.

Cesta k němu není procházkou růžovým sadem

Cascada de Colores opravdu hraje všemi barvami a potvrzuje oprávněnost svého pojmenování. Ale platí u něj známá pravda, že krása není zadarmo. V tomto případě nejde o peníze, ale o místy dosti strastiplnou cestu, kterou je k němu nutno podstoupit, hrozí zde i riziko padajících kamenů. Je tedy žádoucí se na túru pořádně připravit.

A také si sehnat potřebné informace i podrobnou mapu celé oblasti, obojí je možné získat u hlavního vchodu do kaldery, je přístupný přes LP-3 silnici (Santa Cruz – El Paso). Nedoporučuje se sem cestovat na jaře a na podzim, kdy silně a dlouho (i pár měsíců) prší, a je také vhodné mít s sebou patřičné vybavení (pro ty, co chtějí sledovat vodopád z jeho vrcholu).

Bez pohorek a průvodce vás čekají nesnáze

Vodopád Cascada de Colores není moc vysoký, v nejvyšším bodě má 8 metrů, ale cesta nahoru je téměř kolmá, kluzká, bez správné obuvi těžko zdolatelná. I tak se doporučuje jít s průvodcem, který zná správné stezky.

Strmý svah má příhodný název El Reventón, toto slovo má ve španělštině víc významů. Jedním z nich je velká námaha, dřina… Proto většina turistů volí pohled zezdola, kam se dostane dost netradičně, broděním řekou, jež má výrazně žlutou barvu. Tu způsobuje vysoký obsah železa v ní i v kamenech.

Zlodějů se tady bát nemusíte

Dokonce i silnice, která vede k řece, je žlutá! Túra proti proudu řeky trvá asi tři hodiny, na několika místech je třeba si vyhrnout kalhoty, jinak je ale mělká. Neskrývá ani žádné ostré kameny, lze jít i na boso, raději pomalu, některé mohou být kluzké. Batohy lze nechat na břehu, zatím se nikdy nestalo, že by si je někdo „vypůjčil“.

Vodopád Cascada de Colores se nalézá v rokli Rivanceras, v místě zvaném Dos Aguas. Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno, kdy první paprsky slunce ještě více zvýrazní krásu barev.

Výlet ke Cascada de Colores lze spojit s kempinkem

Přirozená půlkruhová stěna, jež obklopuje celý div, zároveň umocní dojem, který je pro většinu návštěvníků nezapomenutelný. V Caldera de Taburiente lze jednu až dvě noci kempovat, ale jen s povolením. Žádosti lze posílat na email infcalde.cmayot@gobiernodecanarias.org, vyřízení trvá cca 14 dní…

vodopád Cascada de Colores

Více informací o ostrově La Palma, kde lze strávit skvělou dovolenou, naleznete ZDE.