Nejbláznivější atrakce Bruselu, čurající chlapeček Manneken Pis, baví kolemjdoucí nejrůznějšími kostýmy. Bronzová soška z první poloviny 17. století je oblečená zhruba 130 dní v roce a během té doby vždy dostane 15 až 20 nových převleků. Začátkem února 2017 se tento nestydatý klučina, jehož autorem je vlámský barokní sochař Jerôme Duquesnoy, dočkal dokonce vlastního muzea!

To se nachází jen několik kroků od známé sošky, která je umístěna cca 240 metrů jihozápadně od Grande-Place (mapa), a je zasvěceno chlapečkově bohaté a pestré garderobě. Celá sbírka čítá přes 950 kostýmů.

Spatříte více než 70 let staré oblečení

K nejstarším kostýmům, vystaveným v novém muzeu, patří uniforma příslušníka londýnské královské gardy, kterou Brusel dostal darem v roce 1945. Dále se jedná o repliku oděvu, který Belgičanům daroval francouzský král Ludvík XV. jako omluvu, když se jeho vojáci pokusili čurajícího chlapečka ukrást. V expozici se ovšem nacházejí i prostší exponáty, třeba fotbalový dres.

„Lidé se v muzeu dozvědí spoustu informací o sošce a její historii, která je velmi dlouhá a zajímavá,“ řekl kurátor bruselských muzeí Gonzague Pluvinage s tím, že kostýmy, jež se nenacházejí ve sbírce muzea, jsou k vidění ve virtuální podobě na obrazovkách.

čurající chlapeček Manneken Pis má vlastní muzeum

Repliku čurající sochy můžete vymódit i vy

Co se týče oblékání, panují přísná pravidla, co se může na chlapečka navléknout a co ne. Kostýmy nesmějí být náboženské či politické a zároveň nesmějí být využity pro komerční účely. „Čurající chlapeček vyjadřuje kosmopolitismus Bruselu. Kromě tradičních belgických oděvů nám z různých zemí poslali své tradiční úbory, tudíž je celá garderoba opravdu rozmanitá. A přesně takový je i Brusel — rozmanitý, takže prakticky každý obyvatel města, ať už je původem z Belgie, či ne, se cítí jako součást celku,“ tvrdí Pluvinage.

Správa muzea očekává, že expozici ročně zhlédne více než 60 000 turistů. Mimo to se zde nachází replika čurající sochy, kterou si návštěvníci mohou obléct.