Zimbabwe, starší ročníky si spíš vzpomenou na název Rhodesie, kdy byla smutným symbolem apartheidu (ale i prosperity, zato dnes patří k nejchudším zemím v Africe). Může za to diktátor Robert Mugabe, ten přes referendum a zamítnutí Ústavním soudem prosadil násilné zabírání farem bělochů. Jediným důsledkem byla úplná destrukce země, noví majitelé neměli znalosti potřebné k jejich vedení, navíc o domov přišlo asi 700 tisíc lidí.

vlajka Zimbabwe

Je to škoda, protože pokud jde o přírodní krásy, má Zimbabwe (mapa) velká lákadla. Úplně největším jsou slavné Viktoriiny vodopády (o ty se „dělí“ se Zambií, ale odtamtud nejsou tak hezké).

Viktoriiny vodopády

Před odletem nezapomeňte na očkování

Touha spatřit masy vody, jak padají z útesu vysokého 120 metrů a v celkové délce 1,8 km, u mnoha turistů převáží nad riziky. Ta se navíc dají minimalizovat objednáním zájezdu od cestovní kanceláře a raději i očkováním před cestou.

akácie je symbolem Afriky

Doporučuje se hlavně proti žluté zimnici a břišnímu tyfu, může hrozit i nakažení malárií, na tu jsou preventivní léky.

sloní stádo v národním parku Bumi

Nemá smysl vozit od nás repelenty proti komárům. Jsou zde zcela neúčinné, chce to koupit místní, nebo po setmění chodit pečlivě zahalen a hlavně se nepouštět nikam bez průvodce.

přehradní nádrž Kariba

Obyvatelé vesnic jsou vesměs přátelští

Bída je všudypřítomná, hromady odpadků také. Jedinou výjimkou jsou vesnice dál od města, ty fungují jako velké soběstačné rodiny.

běžný život v Zimbabwe

Dají se navštívit bez obav, lidé jsou přátelští, pohostinní, nevadí jim, že nemají elektřinu a vaří na otevřeném ohni. Lze od nich navíc levně koupit různé suvenýry…

obchůdek

A také zeleninu a ovoce, ovšem je třeba ho před konzumací pečlivě omýt, kromě banánů, pochopitelně. Pokud jde o stravování v restauracích, není nejlepší nápad se tam vydat. Na jídlo i nápoje se může čekat pár hodin, v Zimbabwe totiž nikdo nikam nespěchá.

Jinak porce jsou malé a výběr bídný – obvykle jen kuře, ryba. Nicméně tyto nepříjemnosti neplatí u zájezdů (poznávacích i normálních), o vše je postaráno ke spokojenosti hosta.

velký baobab

Nosorožci to mají těžké kvůli pověře

Turismus je totiž jedno z mála odvětví, které funguje. O největším taháku, Viktoriiných vodopádech řeč byla, navíc fotky hovoří za vše. Zážitkem je navštívit i sousedící deštný prales, je opravdu nádherný a žije v něm jen neškodná zvěř, jako třeba impala apod.

...když hroch zívá

Zajímavý je přírodní park Nakavango, kde se věnují hlavně nosorožcům. Ti se hromadně vybíjejí kvůli pověře, šířené v Asii, že namletý prášek z jejich rohu má léčivé účinky. Prý slouží jako afrodiziakum a v některých zemích stojí gram víc než kokain!

barevná ještěrka

V parku je i množství žiraf, zeber, buvolů. Nabízí také možnost ubytovaní – není to sice žádný luxus, ale v apartmánech je čisto, personál vstřícný a příjemný.

stádo buvolů

Zimbabwe zaujme i skalními útvary a zříceninou

Hodně velký zájem mezi příznivci historie a tajemna je o skalní útvary kolem pahorků Matobo, kde jsou od rané doby kamenné přírodní útočiště, úkryty a také skalní malby.

Matobo a okolí

Z památek stojí jistě za zmínku zřícenina Great Zimbabwe, kdysi údajně hlavní město mytické královny ze Sáby, s kamennými hradbami, obydlené od 9. do 17. století.

Great Zimbabwe

Ve městě Bulawayo je pak jedno z nejlepších afrických muzeí s velice cennými sbírkami. Pro vodomily je zase zážitek sjet alespoň krátký úsek řeky Zambezi, která na severu teče velkým kaňonem. I to se dá zařídit, cestovní kanceláře jsou agilní a snaží se, jak mohou.

řeka Zambezi

V Harare si potrpí na pořádek

Abychom nezapomněli – hlavním městem Zimbabwe je Harare (559 km2), ležící na náhorní plošině nacházející se v severovýchodní části země v provincii Mashonaland Central. Jedná se o moderní město, na africké poměry velmi čisté. Hlavní třídou je Samora Machel avenue.

V Harare stojí katedrály římsko-katolické a anglikánské církve, muzeum, Knihovna královny Viktorie, Zimbabwská národní galerie a Národní archiv. Nechybějí ani výškové budovy a ulice, které lemují aleje stromů.

Harare je hlavním městem Zimbabwe