Rok 2017 začal teprve před několika týdny, ale Brazílie už stihla několikrát překvapit zbytek světa. Bohužel zatím pouze v negativním smyslu. Přicházejí odsud totiž jen samé nepříjemné a šokující zprávy. Jinými slovy – pokud se situace nezmění, bude mít toto „období temna“ nepříznivý dopad na tamější cestovní ruch. Jaká je tedy Brazílie 2017?

Šílenec postřílel 12 lidí a pak spáchal sebevraždu

Divoké bylo v Brazílii, jež se v létě loňského roku stala dějištěm XXXI. letních olympijských her, už vítání Nového roku. Ozbrojený šestačtyřicetiletý muž vtrhl během silvestrovské noci v brazilském městě Campinas (mapa) do domu, kde jeho bývalá manžela slavila s přáteli konec roku 2016. Těsně před půlnocí tam postřílel dvanáct lidí, následně zbraň obrátil proti sobě.

Toto drama bylo sice „soukromého“ charakteru, ale počet obětí byl poněkud zarážející. Doslova nadnárodní tragédií bylo zřícení letadla s brazilským fotbalovým týmem Chapecoense, k němuž došlo na sklonku listopadu 2016…

Brazílie 2017 - násilí, vraždy, rabování, stávky a nemoci

Ve věznicích panuje násilí i kanibalismus

Hned druhého ledna 2017 vyšlo najevo, že nejméně 60 lidí přišlo o život během krvavých nepokojů ve vězení v brazilském Manausu (mapa). Policii trvalo celou noc, než dostala situaci pod kontrolu. Trestanci zadržovali dvanáct dozorců. Část vězňů využilo zmatku a uprchlo.

Příčinou nejen tohoto incidentu je přelidněnost věznic v Brazílii. Podobné násilnosti v zemi rozhodně nejsou výjimečným jevem. Mimochodem – při bitkách, které propukly v říjnu 2016 mezi vězni v Boa Vistě (mapa) na severovýchodě Brazílie, bylo zabito 25 lidí, z nichž šest bylo upáleno anebo přišli o hlavu.

Ale zpět k tématu Brazílie 2017! V půlce ledna zachvátily nepokoje brazilskou věznici Alcacuz. Střetly se tu dva rivalské drogové gangy, přičemž bylo zmasakrováno 26 vězňů. Šokující video, které se dostalo na veřejnost, odhalilo, že si vězni některé oběti dokonce opekli na ohni a snědli je!

Interpretku hitu Lambada zavraždila parta kriminálníků

Nemusíte být vyloženě hudebním fajnšmekrem, abyste znali hit Lambada, který na přelomu 80. a 90. let minulého století roztančil snad celou zeměkouli. S ním bohužel souvisí jedna z tragických zpráv, které nedávno obletěly svět.

Zpěvačka skupiny Kaoma, Loalwa Brazová, jež Lambadu skvěle interpretovala, byla v polovině letošního ledna nalezena mrtvá. Zcela ohořelé tělo třiašedesátileté umělkyně policisté našli ve vraku auta, v němž ji skupina mužů unesla z jejího domu v pobřežním městě Saquarema (mapa) nedaleko Rio de Janeira. Také tato skutečnost je jasným důkazem toho, že pojem Brazílie 2017 rozhodně není synonymem pro slova typu bezpečnost či pohoda.

Loalwa Brazová

K viru zika přibyla další děsivá nemoc

Začátkem února vyrukovala světová média s další „jobovkou“. Více než 60 lidí v Brazílii, zejména ve městě Salvador (mapa), onemocnělo záhadnou chorobou, k jejímž projevům patří akutní bolest svalů a černá moč. Neznámá nemoc s největší pravděpodobností způsobuje selhání ledvin. Obtíže přicházejí náhle a nemocní trpí nejčastěji bolestmi v oblasti břicha, zad a svalů na končetinách.

Jeden člověk se stejnými příznaky zemřel na Silvestra ve městě Vera Cruz a druhý v lednu ve městě Salvador, oba ve státě Bahia. Podle ředitelky místní epidemiologické laboratoře se pacienti mohli nakazit z jídla. Většina z nich totiž začala mít vážné problémy po konzumaci ryb. I taková je Brazílie 2017…

Nesmíme zapomenout ani na to, že právě v Brazílii se před časem nejvíce rozšířil virus zika. Statistiky z dubna 2016 poukázaly na to, že v zemi bylo do té doby nakaženo přes 1,5 milionu lidí. Počet nových případů sice začal klesat, ale riziko nakažení trvá i nadále. Jen tak na okraj – druhým největším počtem nakažených se může „pochlubit“ sousední Kolumbie.

Policisté stávkují, zločinci mají zelenou

Skutečnost, že se termín Brazílie 2017 pojí se samými negacemi, potvrdily i nejnovější zprávy. Ve více než 30 městech jihobrazilského státu Espírito Santo totiž již od víkendu stávkují policisté. Požadují zvýšení platů a zavedení příplatků za noční a nebezpečnou práci. Situace zašla až tak daleko, že brazilský prezident poslal na pomoc přes dva tisíce vojáků.

Chaos panuje především ve městě Vitória a jeho předměstí (mapa). Tato oblast je domovem více než dvou milionů lidí. Ve městě a jeho okolí dochází ke krádežím, rabování, žhářství i vraždám. Nepokoje si zatím vyžádaly nejméně 75 obětí. Školy v této oblasti zůstávají uzavřeny, stejně jako zdravotnická zařízení, místní úřady nebo většina obchodů.

Brazílie 2017 zatím turisty spíše děsí

Co bude následovat? Pokud teprve přemýšlíte o tom, které země letos navštívíte v rámci svých cestovatelských aktivit, možná bude lepší dovolenou v Brazílii odsunout na lepší časy. Podstatně větší pocit bezpečí budete mít například v Egyptě, Tunisku či Maroku, kde momentálně panují klid a pohoda. Toužíte-li vyloženě po Jižní Americe, dejte přednost Ekvádoru, Bolívii nebo Uruguayi.

Rio de Janeiro