Za poslední dva roky – v rámci teroristických útoků – ve Francii zemřelo 238 osob, většina z nich v Paříži. Není tedy divu, že si tamější úřady neustále lámou hlavu s tím, jak zabránit těm příštím. Jedním z nejohroženějších míst ve francouzské metropoli je logicky Eiffelova věž. Proto také kolem ní vyroste skleněná stěna, jejímž úkolem bude eliminovat ataky nejrůznějších pomatenců a mimo jiné i přívrženců Islámského státu.

Konečně zmizí nehezké kovové pletivo

Bariéra z neprůstřelného skla bude vysoká 2,5 metru a její vybudování vyjde na 20 miliónů eur (540 miliónů korun). Současně budou odstraněny nevzhledné bariéry, které byly kolem nejslavnější pařížské památky rozmístěny při příležitosti konání fotbalového šampionátu Euro 2016. „Nahradíme kovové pletivo skleněnými panely, které turistům i Pařížanům zajistí příjemný pohled na památku ze Champs de Mars a z mostu Iéna,” prozradil Jean-François Martins z oddělení pro cestovní ruch na pařížské radnici.

Promění se slavná památka v pevnost?

Skleněná stěna povede po obvodu zahrad kolem věže. „Chceme vytvořit přírodní trasu s průchozími kontrolami, která přispěje k pohodlí návštěvníků a zjednoduší jejich pohyb,” upřesnil Martins. Současný bezpečnostní okruh vymezený stávajícími bariérami a plotem bude podle něj rozšířen i na dvě zahrady a jezera v blízkosti věže. Vstup na prostranství bude zdarma. Nová ochrana Eiffelovy věže, jež má být hotová do konce roku, bude financována z fondu, díky kterému mají být v příštích 15 letech u Eiffelovy věže zlepšena bezpečnostní opatření a současně zmodernizován přístup na ni. Kritici tvrdí, že zeď, byť skleněná, promění věž v pevnost.

Skleněná stěna je odezvou i na nedávný incident

Zatím poslední incident se ve městě na Seině odehrál 3. února 2017. Devětadvacetiletý Egypťan se dvěma zavazadly se pohyboval u skleněné pyramidy, kde je vchod do muzea Louvre. Hlídkujícím vojákům se zdál podezřelý. Zastavili ho, aby ho na místě prověřili. „V tom okamžiku vytáhl nůž a snažil se jednoho z vojáků pobodat. Byl ale pětkrát střelen,“ potvrdil Yves Lefebvre z policejních odborů. Muž v Paříži údajně útočil s výkřikem Alláhu akbar (Bůh je veliký).Eiffelova věž v Paříži