Uruguay, vklíněná mezi Brazílií a Argentinou, druhý nejmenší stát Jižní Ameriky, je navštěvovaná zpravidla v rámci zájezdů do více zemí najednou, což je škoda. Většinou se jí totiž profrčí za den až dva, „povinná“ je návštěva metropole, Montevidea.

Na pláži je dost místa pro každého

Nejstarší část je Ciudad Vieja, kde jsou muzea, galerie, bary a noční kluby. Na Plaza Independencia najdeme pro změnu divadlo Solís a palác Salvo z roku 1928, jednu z dominant, stejně jako opevnění Fortaleza del Cerro z let 1809 až 1839.

Montevideo

Oblíbená je i městská třída Rambla, nabízí rovněž 13kilometrovou písčitou pláž. Odtud už míří většina poznávacích zájezdů do Brazílie, s jednou zastávkou.

pláž ve městě Montevideo

Tou je národní park Cabo Polonio (mapa), poloostrov, kde žije jen 90 obyvatel. Jejich počet vysoce převyšují tučňáci, želvy a lvouni, stojí tu dominantní, 30metrový maják.

Uruguay

Žije zde třikrát více dobytka než lidí

Pro Uruguay je ostatně typické, že tu žije mnohem víc zvířat (hlavně se to týká skotu) než lidí. Těch jsou asi tři miliony, ale šlechtěných krav a býků nejméně deset milionů! Není se co divit, že ročně sní každý obyvatel téměř 60 kilo hovězího. Jiné tady skoro ani neznají a neobejde se bez něj žádný z jejich tradičních národních pokrmů.

krávy na pastvě

Vůně barbecue se proto line všude. Stojí za zmínku, že tento způsob venkovní úpravy masa, původně v kouři ze dřeva, pochází z tradiční indiánské kuchyně. Je docela zábavné sledovat dělníky, jak v polední pauze vesele grilují na chodníku. A není neobvyklé, že si ženy vybírají na seznamkách muže podle velikosti jejich grilu!

Batovi Hill

Uruguay je také od roku 2013 prvním státem světa, kde je pěstování a prodej marihuany legální činností regulovanou státem! Zákon navrhl pokrokový prezident José Mujica.

pláž v José Ignacio

Ten paradoxně ale „trávu“ nikdy nekouřil, ale znal dobře léčebné účinky konopí. Jeho heslo bylo: „Bojím se o obchodování s drogami, nikoli drog.“

maják v José Ignacio ve státě Uruguay

V Punta del Este relaxuje Zuckerberg i Shakira

Turisté, co se ve státě Uruguay zdrží déle, se zcela určitě nebudou nudit. Nevšedním zážitkem je třeba převážení na čtyřkolkách na „nekonečnou“ pláž u rybářské vesnice Cabo Polonio. Na ni totiž vede dost neschůdná cesta.

pláž Cabo Polonio

Atrakcí je prohlídka malého, desetitisícového městečka Punta del Este (mapa), kterému se přezdívá Monako Jižní Ameriky. Jezdí sem hodně často celebrity – Mark Zuckerberg, David Guetta, Naomi Campbell, v nenápadné nízké budově s červenými zdmi pak sídlí popová star Shakira.

Punta del Este

Za svou proslulost vděčí i klimatu, je tu teplo, ale místní podnebí je na hony vzdálené vlhkému tropickému klimatu, které panuje jinde.

pláž v Punta del Este

Uruguay svádí také k jízdě na koni

Kdo rád jezdí na koni, může se vydat na toulky travnatou pampou se zbytky lesů, s ořem vystoupá i nejvyšší bod země Cerro Catedral, nakonec měří jen 514 m.

Cerro Catedral

Musí se však zásobit jídlem. Může sice narazit na Gauče, což jsou honáci dobytka, ale nemusí. Ten se na ohromných plochách pase volně sám, jinak nikde nic není…

Gaučové