Ostrovu Galešnjak u pobřeží Chorvatska, který je vzdálený asi dvacet kilometrů od Zadaru na severu Dalmácie, se přezdívá Ostrov zamilovaných nebo také Ostrov lásky. A důvod je prostý, má totiž tvar srdce.

K popularitě mu dopomohl až internet

Ostrůvek Galešnjak o rozloze necelých jedenácti hektarů byl objevený už za časů napoleonských válek. Do atlasu dalmatského pobřeží ho zanesl kartograf jménem Charles-François Beautemps-Beaupré roku 1806. Nicméně celosvětově známým se stal až před osmi lety.

Právě tehdy celý svět uchvátily satelitní snímky zveřejněné na internetu, které na jeho tvar upozornily. A netrvalo dlouho, na ostrov Galešnjak (mapa) začaly proudit zamilované dvojice, zvláště v únoru, na svátek sv. Valentýna.

Mnoho lidí zde touží uzavřít manželství

Na ostrově toho moc nenajdete. Je neobydlený, jeho pláž má délku zhruba jeden a půl kilometru a nacházejí se na něm všehovšudy dva kopce, z nichž ten vyšší má 36 metrů. Galešnjak patří rodině chorvatského podnikatele Tončiho Jureška. A to je zřejmě pravý byznysmen, který se rozhodl chytit příležitost za pačesy, jak se říká.

Aby přilákal ještě větší zájem veřejnosti, pustil se do „zkulturňování“ ostrova. Odlesnil část území, aby získal potřebný prostor k vybudování kaple a dalšího zázemí pro pořádání svatebních obřadů a mohl také zasázet místo původních stromů olivovníky. Ty budou podle jeho mínění působit romantičtěji.

Galešnjak má ve světě konkurenci

Dodejme, že Chorvatsko není jedinou zemí, u které najdeme ostrov ve tvaru srdce. Další, nazývaný Heart Reef, je v Austrálii u Great Barrier Reef (Velkého bariérového útesu).

ostrůvek Heart Reef