Oscar Niemeyer (1907 – 2012) je považován za zakladatele moderní brazilské architektury. Zavítáte-li v budoucnu do metropole Brasilia, zcela jistě vaší pozornosti neunikne unikátní budova, která působí dojmem, že byla postavena nedávno. Zdání však klame! Katedrála Zjevení Panny Marie (Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida) byla dokončena již v květnu 1970 a o 20 let později byla prohlášena národní historickou a uměleckou památkou.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie

Zdejší andělé nejsou žádná tintítka

Opěrnou konstrukci Niemeyerovy stavby tvoří 16 betonových sloupů ve tvaru hyperboloidu, každý váží 90 tun. Vnější střecha sestává z 16 plátů sklolaminátu, 30 metrů dlouhých a u paty 10 metrů širokých.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie

Ve vnitřním prostoru se vznášejí sochy tří andělů o váze 100 až 300 kilogramů! Zajímavostí je, že oltář osobně věnoval papež Pavel VI.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie

Základní kámen byl položen v září roku 1958. Stavba byla v plném proudu, ale poté, co Juscelino Kubitschek de Oliveira skončil ve funkci prezidenta (31. ledna 1961), postup prací se zpomalil. Kubitschek si přál, aby katedrála Zjevení Panny Marie (mapa) byla ekumenická, měl ji financovat stát.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie

Autor chrámu převzal Pritzkerovu cenu

Vláda ovšem posléze odmítla poskytnout finance na její stavbu. Katedrála Zjevení Panny Marie byla tedy předána k dokončení katolické církvi. Vysvěcena byla v říjnu roku 1968, když ještě neměla střechu, oficiálně otevřena byla 31. května 1970.

Přístupovou cestu ke katedrále, za jejíž projekt Niemeyer získal v roce 1988 prestižní Pritzkerovu cenu, lemují třímetrové bronzové sochy čtyř evangelistů (Matouše, Marka, Lukáše a Jana), které v roce 1968 vytvořil sochař Dante Croce. V těsné blízkosti chrámu se tyčí 20 metrů vysoká zvonice se čtyřmi zvony. Více vám prozradí umělecké fotografie, které před časem pořídil známý argentinský architekt a fotograf Gonzalo Viramonte.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie

Katedrála Zjevení Panny Marie stojí ve výjimečném městě

Co se metropole Brasilia týče, je jediným městem na světě, které bylo postavené ve 20. století a v roce 1987 bylo organizací UNESCO zahrnuto mezi kulturní dědictví lidstva.

Od roku 1763 bylo hlavním městem Brazílie Rio de Janeiro, které 21. dubna 1960 vystřídala právě Brasilia, a to díky výhodnější poloze ve vnitrozemí. Leží v centrálně-západním regionu, územně označovaném Federal district.

brazilská katedrála Zjevení Panny Marie