Svatá Lucie noci upije a dni nepřidá – i když toto přísloví zná hodně lidí, už dávno neplatí. V šestnáctém století se po změně kalendáře zimní slunovrat posunul z jejího svátku (13.) na 21. nebo 22. prosince. Zdaleka ne každý našinec si však uvědomuje, že po této mučednici, s níž podle legendy nedokázalo pohnout z místa ani tisíc volů a lidí, je pojmenován ostrov v Karibském moři.

Jako první zde přistál francouzský pirát

Svatá Lucie (Saint Lucia) se nachází na samém východním okraji a podle těch, co ho navštívili, je nejkrásnější v celé této rozlehlé oblasti, kde přitom o turistickou „konkurenci“ rozhodně není nouze. Najdeme tu nádherné pláže, ale území je jinak spíš hornaté (nejvyšší vrchol Mount Gimie měří 950 metrů), svahy jsou porostlé bujnou tropickou vegetací i květinami.

Vnitrozemí tvoří horský prales, na dostupných místech „vykukují“ plantáže banánů a cukrové třtiny. I když je úředním jazykem angličtina, francouzský vliv je všudypřítomný. První na ostrově totiž v šestnáctém století přistál pirát François Le Clerc a vlajka galského kohouta tu úspěšně vlála až do roku 1814, kdy byl na základě dohody předán Britům.

ruiny Fort Rodney

Před cestou se raději nechte očkovat

Dnes je Svatá Lucie (mapa) součástí Commonwealthu, i když před necelými čtyřiceti lety vyhlásila nezávislost. Místní (z 85 % jde o černošské potomky afrických otroků) spolu mluví kreolsky. Měnou je východokaribský dolar, fungují tu kreditní karty i bankomaty.

Kriminalita je nízká, nebezpečí představují spíše nemoci přenášené komáry, doporučuje se očkování před cestou. Rizikové je i koupání jinde než v moři, i když některá podhorská jezírka k tomu svádějí, a pití jiné než balené vody. Je třeba upozornit, že Svatá Lucie je poměrně drahou destinací.

zátoka

Rodí se tu velmi úspěšní muži

V metropoli Castries (pojmenované po francouzském ministrovi námořnictva) upoutá budova parlamentu, soudního dvora, katedrála Neposkvrněného početí i hlavní náměstí Dereka Walcotta. Tento spisovatel obdržel Nobelovu ceny za literaturu, pochází odsud i další držitel prestižního ocenění, ekonom Sir Arthur Lewis. Přepočteno na počet obyvatel je tu slušná „hustota úspěšnosti“…

Sopečné kužely spadají pod UNESCO

Asi 5 km od centra se na asi 900 metrů vysokém kopci nachází pevnost Morne Fortune. Zažila mnoho bitev mezi Brity a Francouzi, kdy štěstí střídavě přálo jedné i druhé straně…

Na ostrově Svatá Lucie najdeme (hlavně neaktivní) sopky, poslední vybuchla v polovině osmnáctého  století. Nepřehlédnutelné jsou dva sopečné kužely na jihu, zvané Pitons, chráněné UNESCO.

ostrov Svatá Lucie

Nejlepší dary moře nakoupíte v pátek

Nejrušněji je na opačném konci, v zálivu Rodney Bay. Kotví tu hodně jachet a leží tu i krásná pláž Reduit Beach u rybářské vesničky Gros Islet, s typickými dřevěnými domky. S tou ji spojuje umělý vodní kanál. Naopak na severu stojí za vidění národní park Pigeon Island, doupě pirátského kapitána Jambe de Bois, s troskami pevnosti Fort Rodney a rezavějícími děly. Z ní je krásný výhled.

Fort Rodney

Ti, co mají rádi plody moře, neopominou navštívit vesničku Anse La Raye, nejlépe v pátek, kdy se tu koná trh mořských plodů, čerstvé je nabízí spousta stánků. K večeru zážitek zpestří hudba a tanec, místní se baví až do rána.

Svatá Lucie nadchne i vodopády

K potápění a šnorchlování se hodí zátoka Anse Chastanet, poblíž města Soufrière, jež dostalo jméno podle sirných pramenů. Ty leží nedaleko, stejně jako bahenní sopka Sulphur Springs produkující sirné plyny, zbarvující její okraje do žluta. Platí se vstupné, jeho součástí je i průvodce, ten chce obvykle menší spropitné.

Tet Paul Nature Trail

Botanici budou ve svém živlu v zahradě Diamond s tropickými rostlinami a vodopádem. Přímo na horkých vývěrech jsou už od osmnáctého století minerální lázně, otevřené pro veřejnost. Poblíž, v Malgretoute, je neudržovaná pláž a vodopád, ze kterého padá horká vulkanická voda.

Výrobci tradičních uměleckých předmětů sídlí v Choiseul, vznikají zde vskutku cenné suvenýry. Za zmínku stojí jeden z nejstarších statků na ostrově, Fond Doux Estate, kde se stále pěstují citrusy, kakao, kokosové ořechy, káva a koření. Na ostrově Svatá Lucie si prostě každý najde to své…

vodopád Diamond