Zima letos konečně udeřila v plné síle a mnoho lidí toužebně vzpomíná na letní dovolenou nebo spřádá plány, kam před chladným počasím utéct. Proč si ale raději zimní období pořádně neužít? Že vám lyžování nic neříká? Našich 5 tipů na mrazivé aktivity a destinace nadchne nejen děti a zaryté sportovce.

1/ Poznejte dobu ledovou na Islandu

Vždycky vás fascinovala čistá krása ledových ploch? Pak se vydejte na Island. V roce 2010 byl v druhém největším tamějším ledovci Langjökull (mapa) vyvrtán tři metry široký tunel, který je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Je atraktivně nasvícený, díky čemuž nadchne nejen nejmenší návštěvníky… Snáze dostupnou alternativou je například menší ledový tunel na švýcarském vrcholu Jungfraujoch (mapa), kde si můžete vyzkoušet i ski-biking nebo jízdu na zipline ve výšce 3471 m. n. m.

ledový tunel

2/ Opravdová škola smyku čeká ve Švédsku

Pokud máte za volantem občas rádi trochu adrenalinu, ale nechcete příliš riskovat zdraví svoje ani ostatních účastníků silničního provozu, vyrazte do středního Švédska. Tamní zamrzlá jezera se v zimních měsících mění na ledové okruhy, kde se v pořádných strojích a se zkušenými instruktory nemusíte bát vyzkoušet všechny finty z Jamese Bonda. Trocha ledovky na českých silnicích už pak pro vás nebude představovat problém.

3/ Projeďte Laponsko se psím pohonem

Jste-li milovníky zvířat, jízda tundrou se psím spřežením pro vás bude nezapomenutelným zážitkem. Lekce, jak řídit sněžné sáně, nabízí například firma Hetta Huskies ve finském Laponsku. Podobný zážitek si odvezete i ze sousedního Švédska.

Hetta Huskies

4/ Rakouské trekování s lamou vás pobaví

Horst Kustler přišel s atrakcí, která zaručeně potěší malé a velké jak v zimě, tak v létě. Na trek či vycházku s lamou se můžete vydat v malebném údolí Montafon (mapa) v rakouském Vorarlbersku. Lama je nejen neortodoxní huňatý společník, ale také zdatný nosič zavazadel, který jednotlivce a skupiny bezpečně provede zasněženou zimní krajinou. Tato varianta je dost možná z našich 5 tipů nejoriginálnější.

trekování s lamou

5/ Polární záře je k vidění na severu Evropy

Spatření polární záře si nenaplánujete. Buď máte obrovské štěstí, že je solární aktivita zrovna vysoká a mraky nezakrývají oblohu, nebo nevidíte nic. Výše zmíněnou kombinaci vám nezaručí ani ta nejdražší cestovní kancelář, ale s větší či menší úspěšností si předpověď na několik málo dní dopředu můžete zjistit díky internetu a nejrůznějším aplikacím sami. Největší šanci máte od konce listopadu až do konce března a čím severněji se budete nacházet, tím lépe. Ideálními zeměmi jsou Island, Norsko a severní části Finska, Švédska či Ruska.

polární záře

5 tipů nestačí? Tady je spousta dalších!

Pokud jste si nevybrali žádný z našich 5 tipů, nezoufejte! Přinášíme vám seznam těch nejvýhodnějších zimních zájezdů do celého světa. Stačí kliknout SEM.