V rámci politického soupeření a mezinárodního lobbingu se zejména na internetu objevuje celá řada zkreslených, anebo zcela vymyšlených informací. Takzvaných hoaxů, jež mají za úkol děsit, ovlivňovat a radikalizovat veřejnost. A současně očerňovat politiky, kteří jsou zrovna u moci. V některých případech situace zajde až tak daleko, že si konkrétní osoby vymyslí nejrůznější události. Případně podají křivé svědectví na policii. Z pouhé lži se tak stane nadnárodní politicko-mediální kauza, která poškodí hned několik subjektů či celých skupin lidí najednou. To se občas děje nejen u nás, ale i v zahraničí. Častým terčem mediálních podvrhů je Německo, Evropská unie a politika Angely Merkelové. Nyní vyšlo najevo, že dokonce i údajné silvestrovské útoky ve Frankfurtu byly pouhou mystifikací!

Známý bulvární deník otiskl lživé svědectví

„Žádné masy uprchlíků na Silvestra nebyly odpovědné za žádné sexuální útoky. Obvinění jsou zcela nepodložená,“ prohlásila v minulých dnech německá policie. Jinými slovy – silvestrovské útoky migrantů v ulici Fressgass ve Frankfurtu nad Mohanem, k nimž mělo dojít na samém konci loňského roku, se nestaly.

Němečtí detektivové, kteří se nahlášeným atakem údajně asi padesátihlavého davu lidí zabývali, nyní naopak podezřívají dva lidi, kteří poskytli „svědectví“ bulvárnímu deníku Bild, že si vše vymysleli. Bild už se za nepravdivý článek omluvil. Případ byl přitom dáván do souvislosti se skutečnými incidenty, k nimž došlo v Kolíně nad Rýnem během novoročních oslav o rok dříve.

Nepravdivá kauza poškodila mnoho lidí

Deník Bild zveřejnil výpověď známého kuchaře Jana Maie z restaurace First In v ulici Fressgass a jeho sedmadvacetileté kolegyně Iriny A. Dvojice barvitě popisovala „řádění asi padesátky Arabů”, které označovali za „Kolín 2 v malém”. Přistěhovalci měli v restauraci osahávat ženy a krást bundy. Údajně se jednalo o silvestrovské útoky nemalých rozměrů…

„Osahávali mě pod sukní, mezi nohama, na prsou, všude,“ tvrdila v rozhovoru údajná oběť sexuálního útoku. Skandál byl na světě, imigrační politika Evropské unie opět dostala pořádně na frak, odpůrci Angely Merkelové jásali… Jenomže – německá policie nyní tvrzení obou svědků vyvrátila!

„Rozhovory s údajnými svědky, hosty a zaměstnanci (restaurace) vedly k velkým pochybám o tom, že se věci staly tak, jak bylo prezentováno. Jedna z údajných obětí v době, kdy mělo k útokům dojít, vůbec nebyla ve Frankfurtu,“ vyjádřila se frankfurtská policie. Nehledě na to, že před tím, než o údajných útocích v ulici Fressgass napsal Bild, nikdo policii atak z této části města nehlásil.

Fiktivní silvestrovské útoky přispěly k šíření xenofobie

Vymyšlené silvestrovské útoky v Německu samozřejmě nebyly první „kachnou“, která se dostala na veřejnost. Zejména na sociálních sítích kolují nejrůznější lživé články popisující znásilňování, vraždy i loupežná přepadení v Česku i dalších zemích EU.

Tyto hoaxy, často se týkající uprchlíků, dokážou mnozí občané hravě prokouknout. Bohužel nezanedbatelné procento populace jim bezmezně věří. Společností se tak záměrně šíří strach, xenofobie a rasismus…