Když někdo prohlásí, že Ganga je řeka, která patří mezi božstva, není daleko od pravdy. V indické mytologii je totiž zobrazována jako říční bohyně, jedoucí na krokodýlovi, podle ní měla být také chotí hrůzostrašného boha Šivy, ničitele celého vesmíru.

I když je Ganga pro místní posvátná, moc dobře se k ní nechovají. Řadí se mezi pět nejvíc znečistěných řek světa, za což mohou i zvyky a tradice, mezi nejméně škodlivé patří rituální koupele. Ty mají zbavit duši i tělo všeho škodlivého. Problém je, že Indové si s hygienou hlavu moc nelámou, takže jejich očistění zároveň znamená podstatné znečistění řeky. To je ovšem to nejmenší…

řeka Ganga

Lidé chodí umírat do města Váránasí

Do Gangy se houfně vysypává popel zemřelých v naději, že tím budou vysvobozeni z takzvané samsáry, strastiplného koloběhu dalších a dalších životů.

Aby se tomu vyhnuli, vydávají se – když cítí, že se blíží jejich čas – do historického města Váránasí (mapa) ve státě Uttarpradéš. Věří, že pokud zemřou zrovna tam, dojdou naopak spásy.

I proto jsou ve městě zbudovány široké schody končící ve vodní hladině, říká se jim ghats (gháty). Jejich význam je ale různorodý, k obřadnímu spalování těl zemřelých slouží jen dvoje.

Další se využívají k náboženským obřadům, neformálním setkáním, jsou i místem odpočinku, kdy se na nich sedí s nohama ve vodě. Bohužel se tu dost lidí myje, ženy perou prádlo…

Ghats ve městě Váránasí

Na hladině často plavou nebožtíci

Kdo na to má žaludek, může denně spatřit scénu, jak lidé na ramenou přinesou nazdobené tělo zesnulého k řece, do které ho nejprve obřadně ponoří, poté nebožtíka položí na dřevěnou hranici a zapálí.

Popel pak samovolně padá do vody, ale jsou výjimky. Svatí muži, těhotné ženy, děti i lidé s leprou se do ní „hází“ rovnou a není výjimkou spatřit tlející těla plovoucí na hladině…

Tyto pohřební rituály se neodehrávají jen ve Váránasí, na to je Indie příliš rozlehlá, i když jde o jedno z nejstarších nepřetržitě obývaných měst světa. Založeno bylo někdy kolem 11. století př. n. l.

Ganga protéká i mnoha dalšími, včetně bývalé metropole Kalkaty i současné (Nové Dillí). Pro Indii má stejný význam jako Nil pro Egypt, zemědělcům slouží k zavlažování půdy.

Ghats ve městě Váránasí

Bakteriofágy ničí škodlivé zárodky

I když je Ganga enormně znečistěná i vypouštěním průmyslového a městského odpadu, nedochází kupodivu k výskytu až tolika závažných epidemií, jak by se dalo očekávat.

Voda se dokonce ani při dlouhodobém skladování nekazí. S vysvětlením abnormálního jevu přišli vědci. Obsahuje prý hodně bakteriofágů, ty mají neobvykle vysokou schopnost vázat kyslík.

Také se jim přezdívá požírači bakterií, ničí zárodky cholery a úplavice (ale ne na 100 %). Díky nim není Ganga páchnoucí stokou, i když vláda na vyčistění věnovala 300 milionů dolarů.

Podle odborníků na životní prostředí je to jen zlomek, potřebovala by nejméně pětinásobek! Jenže proti ekologickým zásahům jdou tvrdě místní, podle nich by voda ztratila zázračné účinky.

Ganga má další světový primát

Starodávné hinduistické pouti Kumbhaméla se v roce 2013 ve městě Iláhábád (mapa) zúčastnilo až 100 000 000 lidí, z toho 10. února dokonce 30 milionů najednou.

Součástí byla (jak jinak) rituální koupel, kupodivu nedošlo k zdravotním či hygienickým problémům. Nicméně vstup do řeky není vhodný pro turisty, pokud by si do ní troufli…

pouť Kumbhaméla