Kromě bílých doverských útesů se na světě najde jen málo míst, která každý na první pohled z dálky pozná. Jedním z nich je Stolová hora v Kapském městě, tedy pokud je vhodné počasí.

Na to měl smůlu slavný portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz, první Evropan, který by ji mohl v roce 1488 obdivovat, kdyby ovšem tehdy nepršelo a pobřeží nynější Jihoafrické republiky nezahalovala mlha. Když se štěstím minul zrádné útesy, napsal do deníku, že nehostinné pobřeží není vhodné k životu. Je fakt, že trvalo 164 let, než ho obsadili Holanďané, jejich vliv je tu stále patrný.

Stolová hora

Túra bez průvodce se může krutě vymstít

Diazův krajan, cestovatel António de Saldanha, na Stolovou horu (měří cca 1086 m) v roce 1503 pracně vylezl a dal jí název Taboa do Capo – Kapský stůl, který mu svým tvarem připomínala. V pozměněné podobě se ujal. Později se za a kolem ní začalo budovat město, jehož symbolem se Stolová hora (mapa) stala. Navštívit ji je turistická „povinnost“, cesta lanovkou trvá pouhých sedm minut.

lanovka v Kapském městě

Fyzicky zdatní jedinci tímto snadným přístupem opovrhnou a rozhodnou se zdolat vrchol „po svých“, odměnou za tento sportovní výkon jsou nádherné výhledy na město a okolí.

Kapské město v noci

Rozhodně se nedoporučuje na ni lézt bez průvodce, je tu dost náročných skalisek, mohou být i hodně nebezpečná. Stolová hora si každým rokem vyžádá pár obětí z řad odvážlivců, co se rozhodli po sólový výšlap.

Kapské město a Stolová hora

Dohlédnete až na Robben Island

Navíc tu hrozí časté a nečekané mlhy (i uprostřed slunného dne), v nichž je snadné zabloudit. A když se turista, zlákán teplem dole, vydá na túru v tričku, snadno zemře na podchlazení.

lesní naučná stezka

Je tu asi 300 stezek různé obtížnosti, nejpopulárnější začíná v botanické zahradě Kirstenbosch (mapa) a pokračuje roklí Skeleton Gorge až nahoru, zkušenější lezce láká trasa přes Indian Window. Další oblíbené vedou přes Platteklip Gorge a Pipe Track.

botanická zahrada Kirstenbosch

Stolová hora má unikátní biosféru, vyznačuje se zvláštní flórou a faunou, kterou lze cestou (hlavně zpátky) dosyta obdivovat. Stejně tak jako výhled z devíti odpočinkových plošin na město, přístav, zátoku až k horám Bolandu, Atlantik s malým ostrůvkem Robben Island, kde byl kdysi vězněn Nelson Mandela.

výstup na Stolovou horu

Stolová hora je obklopena úžasným okolím

Jak bylo řečeno, počasí bývá zrádné. Kromě deště často vane silný vítr, takže lanovka za takových podmínek nejezdí. Podobně, jako když je Stolová hora zahalena v mlze, to zase nemá vůbec smysl vydat se nahoru.

Kapské město

I to je důvod, proč je lepší vyrazit do Kapského města na více dní. Doporučují se obvykle nejméně čtyři, nejen kvůli prohlídce metropole, ale i dalších zajímavých míst, a že jich je.

Romantici neopomenou navštívit mys Dobré naděje, oblíbeným cílem výletů je i Cape Point (mapa), součást národního přírodního parku Table Mountain.

Cape Point

Lze tu obdivovat mnoho druhů exotických rostlin, pozorovat skupinky paviánů či pštrosů nebo se vydat hned ke dvěma majákům. Starý z roku 1860 měl špatnou polohu a v mlze nebyl vidět. Dnes k němu vede lanovka s příznačným názvem Bludný Holanďan. Po ztroskotání parníku Lusitania v roce 1911 byl postaven o něco níže nový, s nejsilnější svítivostí v celé zemi.

Nedaleko Kapského města jsou známá vinařská městečka Franschhoek a Stellenbosch. K jejich výtečnému moku se skvěle hodí velmi chutné hovězí z domácích chovů…

Kapské město