Na střeše druhé nejvyšší budovy v Paříži, konkrétně na Montparnasse Tower, vyrostlo kluziště. Dostanete-li se do 5. března 2017 do francouzské metropole, můžete si zabruslit ve výšce 210 metrů. A současně si užít panoramatický výhled na město, případně se zahřát svařákem nebo horkou čokoládou.

Vstupné vyjde na čtyři stovky

Kluziště bylo pro veřejnost otevřeno 10. února a od té chvíle se návštěvnost mrakodrapu z roku 1973 zvedla o 30 procent. Bruslení v oblacích je nevšedním zážitkem především pro turisty z cizích zemí, obzvláště ze zámoří, ale pohled na Paříž z vrcholu Montparnasse Tower (mapa) si samozřejmě nenechali ujít ani místní.

Montparnasse Tower v Paříži

Postavit kluziště v takové výšce se ovšem neobešlo bez technických komplikací. „Nevýhodou Montparnasse Tower je, že výtah tu jezdí jen do 56 podlaží a další tři patra musí všichni vyjít po svých. Takže se tým konstruktérů dost nachodil,“ prozradila Caroline Delaireová z vedení Montparnasse Tower.

Nevšední kluziště by mělo být v provozu do 5. března, což však bude záviset také na teplotních podmínkách. Obleva, která v půlce února zasáhla Evropu, není pro bruslení zcela ideální. Cena vstupného se pohybuje od 9,50 do 15 eur, tedy přibližně od 250 do 400 korun.

Kluziště nahradí přistávací dráha

A na závěr ještě několik zajímavostí o Montparnasse Tower (neboli Tour Montparnasse). Až do roku 2011 se jednalo o nejvyšší budovu ve městě, pak ji ale překonal nově zrekonstruovaný mrakodrap Tour First. Ten je vysoký 225 metrů, a když se k tomu připočte i anténa, má celkem 231 metrů. Nejvyšší stavbou v Paříži je samozřejmě Eiffelova věž (324 m včetně antény).

Montparnasse Tower v Paříži

Budova má především administrativní využití, většinu prostor tvoří kanceláře. Dvě nejvyšší poschodí slouží pro veřejnost, dostupná je restaurace a vyhlídková plošina. Střechu stavby, na níž se nyní nalézá kluziště, lze během několika minut přebudovat tak, aby zde mohl přistát vrtulník. Tour Montparnasse vzhledem ke svému unikátnímu umístění v centru Paříže bývá častým terčem kritiky za narušení historického rázu města.