Znáte to – v Chorvatsku jste byli už asi stokrát, Španělsko je příliš přeplněné turisty a v Egyptě je na vás v létě trochu moc horko, a tak tam létáte nejraději mimo hlavní sezónu. Kde tedy strávit letošní dovolenou tak, abyste si ji užili a vyhnuli se největším davům? Pokud nevyžadujete moře, je to určitě výrazně jednodušší. Skvěle se dá totiž vykoupat i na jiných místech. Jak a kde tedy nejlépe prožít léto 2017?

1/ SlovinskoLéto 2017? Slovinsko!

Nejednou jste Slovinskem projížděli při cestě do Chorvatska. Napadlo vás ale, že byste taky někdy do Chorvatska vůbec nemuseli dorazit. Pokud netoužíte po přeplněných plážích a předražených službách, možná byste si mohli jednou dopřát dovolenou ve Slovinsku.
A různorodější. Mimochodem – i Slovinsko má moře. Sice jen maličký cíp, ale pokud jednoduše musíte mít fotku z pláže, aby nerudná sousedka záviděla, lze si to splnit i ve Slovinsku. Zbytek dovolené však můžete mít výrazně pestřejší.

Léto 2017, respektive alespoň jeho část, lze prožít například kolem jezera Bled. To má termální zdroj, a tak se zde můžete vykoupat ve vodě, která je často teplejší než ta v moři. Uprostřed jezera stojí romantický kostelík a za dobrých podmínek odsud můžete pozorovat Julské Alpy. Když vás válení se omrzí, lze vyrazit na trek do hor, zdolávat náročné ferraty či popojet do některé z vinařských oblastí Slovinska, třeba do Gorišky Brdy (mapa). Nebo máte rádi rafting a divokou vodu? Zkuste Bovec (mapa)!

 

Jižní Tyrolsko2/ Itálie – Jižní Tyrolsko

Zapomeňte na Rimini, Bibione a další střediska, kde potřebujete dalekohled, abyste na pláži našli volné místo. Vzhledem k tomu, že romantické vesničky střední Itálie se letos budou teprve vzpamatovávat ze zemětřesení, je ideální čas zamířit do nejsevernější části Itálie, kterou mají Češi navíc také nejblíže – do Jižního Tyrolska.

Obětujete-li moře, dostane se vám koupání v jezerech obklopených horami, výborné místní gastronomie a těch nejlepších jablek, které se odsud exportují do celé Evropy. Jihotyrolské knedlíčky s různými příchutěmi jsou proslulé. A pokud máte rádi kvalitní špek, přijdete si na své. A jestliže vám chutná Aperol Spritz, tady jste v tom správném kraji. S výhledem na masiv Drei Zinnen (Tre Cime) totiž chutná ještě o něco více než jinde. Zkrátka – ideální tip na léto 2017!

 

3/ KyprAgia Napa na Kypru

Třetí největší z ostrovů Středomoří je mnohými Čechy stále ještě opomíjený. Těžko říci, zda někoho zneklidňuje skutečnost, že se Kypr nachází vzdušnou čarou jen nějakých 120 kilometrů od Sýrie. Uprchlíci však tento ostrov většinou ignorují, jelikož tamější zákony jim neumožňují přivést si k sobě rodinu, i pokud by uprchlík snad získal azyl. A takových jsou jen tři procenta.
I proto je Kypr na rozdíl od několika řeckých ostrovů úplně stranou od uprchlické krize. Mnoho Britů si zde pořídilo domovy na důchod a to vše se podepisuje na poklidném rázu ostrova.

Naprostá většina turistických aktivit směřuje na jižní část Kypru. Severní část si nárokuje Turecko a turistické služby tu jsou na bodě nula. Pokud máte rádi historii a méně turistů, navštivte Pafos (mapa), město plné památek, které je zařazené na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pláží naleznete na jihu habaděj, zkuste například ty v Agia Napa. A neváhejte dlouho, léto 2017 se pomalu a jistě blíží!

 

Léto 2017? Madeira!

4/ Portugalsko – Madeira

Ostrov věčného jara je sice oficiálně součástí Portugalska, ale má s ním vyjma přátelských lidí a pivních značek Sagres, Coral či Super Bock pramálo společného. Pokud se rozhodnete vyrazit na Madeiru, měli byste vědět, že ač budete obklopeni mořem, koupání tu není žádný med. Skalnaté pobřeží plavcům příliš nepřeje a po celém pobřeží je malých plážiček spíše poskrovnu. Na jednu z těch nejklidnějších se dostanete lanovkou. Snad nejlepší koupání se nabízí ve městě Porto Moniz (mapa), kde jsou přímo na pobřeží přírodní vulkanická jezírka. Tedy ráj na zemi s mořskou vodou, pro léto 2017 jako stvořený.

Pokud se však za něčím jezdí na Madeiru primárně, jsou to hory. Treky podél zavlažovacích kanálů neboli levád jsou nejpopulárnější aktivitou na ostrově. A Jestliže na Madeiře uslyšíte češtinu, nebude to v hospůdkách, kde často visí plakáty nejznámějšího zdejšího rodáka – fotbalisty Cristiana Ronalda. Jsou to právě hory a levády, kde je koncentrace českých turistů nejvyšší. Místní i proto považují Čechy za velmi aktivní národ, který má pohyb v přírodě na prvním místě. Tak nám tuto pověst nepokazte.

 

5/ Kanadajezero Emerald v Kanadě

Zatímco ve většině exotických zemí není v období našeho léta ani v nejmenším sezóna, pro návštěvu Kanady jsou letní měsíce zcela ideální. Tedy pokud nejste zrovna Eskymáci a nevyhledáváte extrémní zimu. Třeba v takovém Vancouveru, který je jedním z nejoblíbenějších měst mezi turisty, panuje opravdová zima od prosince do února. V březnu je sice ještě stále velmi chladno, ale v období od března do května jsou turistická ubytování levnější a ve městě je i méně cizinců. Od června do srpna je hlavní letní sezóna ideální pro treky do přilehlých hor. Září, říjen a listopad pak překlenují léto v zimu a zejména právě září je jedním z nejkrásnějších měsíců v Kanadě vůbec.

Milovníci zimních sportů obvykle svorně směřují do světoznámého střediska Whistler, ovšem léto 2017 nabízí turistům mnoho dalších zajímavých míst. Někteří privilegují francouzskou část země v čele s Québekem a Montrealem, jiní směřují do Toronta či již zmíněného Vancouveru. Pokud jste milovníci divoké přírody, jistě byste měli navštívit národní park Jasper (mapa). A zkuste si do vyhledávače zadat městečko Banff (mapa). Pravděpodobně si jej okamžitě přidáte do seznamu míst, která prostě musíte navštívit.

Další tipy na léto 2017

Nevybrali jste si? Nevadí! Zde je pestrá nabídka těch nejvýhodnějších zájezdů do celého světa na léto 2017 od většiny předních českých cestovních kanceláří. Pravděpodobnost, že vás nezaujme ani jedna z nich, je velmi malá!