I když růžová barva vody není běžná, najdeme na světě pár výjimek, například jezero Retba v Senegalu či španělské laguny Salada de Torrevieja a Salada de la Mata. U těch vědci znají „pachatele“, je jím jednobuněčná řasa Dunaliella salina. Tu identifikoval Michel F. Dunal v roce 1838, později proběhly v SSSR pokusy s umělým pěstováním. Obsahuje totiž hodně betakarotenu, využívaného pro své antioxidační účinky ve zdravotnictví a také v kosmetice. Záhadou je však australské jezero Hillier, kde se tato řasa vůbec nevyskytuje!

Objevil ho britský kartograf

Růžové jezero Hillier je šest set metrů dlouhé, leží na ostrově Middle Island v souostroví Recherche. V roce 1802 ho objevil britský kartograf Matthew Flinders pohledem z vrcholu nejvyššího bodu ostrova. Ten je po něm dnes pojmenovaný. Jen tak mimochodem – Flinders byl prvním člověkem na světě, který označil Austrálii za samostatný kontinent, ale to je zase úplně jiný příběh.

Vodní plochu obklopuje písek

Dodnes žádný výzkum nevysvětlil, co růžovou barvu vody způsobuje. Záhadou je, že se nezmění ani při odstátí v nádobě. V případě všech ostatních jezer se specifické zabarvení vytratí, protože řasy klesnou ke dnu. To ale v tomto případě neplatí.

Celá okolní oblast patří k přírodní rezervaci Recherche Archipelago. Hillier (mapa) se nachází v člověkem téměř nedotčené divočině, plné hlubokých lesů i nejrůznějších druhů zvěře. Růžové jezero obklopují menší písečné duny. Dál od něj je bujná vegetace, rostou tady hlavně eukalypty a stromy keřovitého vzrůstu, jimž se říká čajovník australský (s čajem nemá nic společného).

růžové jezero Hillier

Růžové jezero si nejlépe prohlédnete z vrtulníku

Nádech tajuplnosti mu dodává taktéž nepřístupnost, existuje totiž jen málo způsobů, jak se k němu dostat. Tím úplně nejběžnějším je let vrtulníkem, z kterého je nejhezčí výhled nejen na růžové jezero, ale i na jeho okolí. Kochat se unikátním zážitkem, který nikde jinde není k vidění, se lze do sytosti. Může ho ale trochu zkazit skutečnost, že dvouhodinový let z nejbližšího města Esperance (mapa) vyjde na pořádný balík peněz.

Vědci, co se k němu krkolomně dostanou, stále usilují o odhalení jeho tajemství. Existuje sice další růžové jezero, Dusty Rose v Kanadě, jehož barvu nezpůsobují bakterie. U něj za všechno může barva horniny, po níž stéká voda z vrcholu hory, kdežto v případě jezera Hiller růžová skála prosvítá také zespoda, tvoří jeho podklad.

Co má společného s Mrtvým mořem?

Růžové jezero v Austrálii má i další zvláštnosti. Je například hodně mělké. Dá se v něm i lehnout a mít přitom hlavu nad hladinou jako v Mrtvém moři na hranici Jordánska a Izraele. Je taktéž možné spatřit růžové jezero stejně jako objevitel a vylézt na – po něm pojmenovaný – Flinders Peak. Je však třeba ověřit si předem přístupnost, cesta může být pro veřejnost uzavřená kvůli bezpečnosti.

růžové jezero Hillier