Jeskyně Tianmen v Číně hvězdnou bránu nejen připomíná, ale zároveň se tak v překladu jmenuje, jde navíc o nejvyšší jeskyni svého druhu na světě. Vede k ní 999 schodů, zdolat je trvá nejméně půl hodiny, ale spíš déle. Tento počet ovšem nebyl zvolen náhodně. V numerologii je devítka nejvyšší přirozené číslo, které má v sobě nejlepší vlastnosti všech předchozích, v taoistické tradici je symbolem císaře.

Tomu se říkalo syn nebes, proto jeskyně dostala takový název. Je považována za tajemnou, má se nacházet na pomezí lidských a božských světů.

Dostanete se k ní také autobusem nebo lanovkou

Kdo nechce jít pěšky, má dvě další možnosti. K jeskyni Tianmen (mapa) lze dojet například autobusem. Jedna z nejpůsobivějších horských silnic světa, „vedoucí k nebi“, má – jak jinak než – 99 ostrých zatáček. Délka je přibližně 11 kilometrů, výška rychle stoupá od 200 do 1300 metrů. Silnice je sama o sobě považována za atrakci, občas se tu konají závody aut, rychlostní nebo v driftování.

silnice směřující na vrchol hory Tianmen

Třetí možností je lanovka. Vede od vlakového nádraží a jízda trvá 90 minut. Nehodí se ovšem pro ty, co se bojí výšek. Převýšení činí třináct set metrů, největší úhel stoupání je 37°. Má rozpětí až 500 m, je dlouhá 7,5 km. Pokud přijde bouřka, což zde není výjimečné, kabina se sama zastaví a visí. Uvnitř je výzva cestujícím, ať nepanikaří a užívají si nevšední zážitek.

lanovka na hoře Tianmen

Slabší povahy budou asi mít hlavu skloněnou k modlitbě, než aby s úžasem pozorovaly, jak blesk za bleskem protíná nebesa v úchvatné výšce. Za hezkého počasí však skýtá nádherné výhledy do okolí.

Pro ty, co se nebojí a netrpí závratěmi, je určen skleněný chodník nad propastí. Předtím ovšem odvážlivci vyfasují pantofle, aby se průhledná podlaha nemusela často mýt.

skleněný chodník na hoře Tianmen

Podle geologů jeskyně Tianmen vznikla přirozeně v důsledku eroze půdy, kdy prostě spadl obrovský kus hory a vytvořil mamutí dutinu. Má 131,5 m na výšku, šířku 57 m a délku 60 m.

Buddhistický chrám spasili komunisté

Na hoře Tianmen (neboli Tianmenshan), jejíž součástí je zmíněná stejnojmenná jeskyně, se nalézá i buddhistický chrám z dynastie Tang, dokončený v roce 870. Mnohé části jsou ale rekonstruované, byl zničen válkou. Kupodivu ho komunisté obnovili. Před osmi lety uvnitř umístili cennou relikvii, kdysi měla patřit samému Buddhovi. Chrám se nachází v horské kotlině. Okolní kopce se zdají být natolik malé, že chrám působí tak, jako kdyby vyrostl z nebe.

buddhistický chrám na hoře Tianmen

Pro věřící představuje jedno z hlavních poutních míst v provincii Hunan (neboli Chu-nan). Kdo si chce projít kromě něj a brány i okolí, čeká ho asi sedm kilometrů cesty v náročném kopcovitém terénu. Je vcelku dobrodružná, vede po skalách takřka nad mraky. Jsou i pohodlnější, lesní, ale tím se turista ochudí o nádherné výhledy z náhorních plošin.

Součástí hory Tianmen bude i unikátní hotel

Pochopitelně by to nebyli Číňané, aby nechtěli ze známého místa vytěžit maximum. Uvnitř sto metrů hlubokého, částečně zatopeného lomu na úpatí hory Tianmen začal vyrůstat luxusní hotel. Má se jmenovat InterContinental Shimao, výstavba přijde v přepočtu na cca 10 miliard. Bude mít celkem 380 pokojů v devatenácti patrech, z nichž dvě se budou nacházet pod vodou.

Unikátní poloha umožní hostům věnovat se vodním sportům, horolezectví i bungee jumpingu. Kromě pokojů má být součástí hotelu i sedmnáct malých jeskyní. Budou snad sloužit k meditaci?

vizualizace hotelu InterContinental Shimao