Zatímco mnohé občany České republiky momentálně stresuje především politická scéna a nové zákony likvidující zejména drobné a střední podnikatele, lidé v Chile trápí záplavy. Paradoxem je, že kvůli nadbytku vody se více než milión jedinců ocitl právě bez ní!

Spásou je balená voda a cisterny

Záplavy ohrožují zejména obyvatele Santiaga (mapa), hlavního města tohoto jihoamerického státu. Více než 1,4 miliónu lidí v chilské metropoli se ocitlo bez pitné vody v důsledku velké vody, která po silných deštích ochromila centrální část země.

Řeka Maipo byla přívaly srážek natolik rozvodněna, že z ní vodárny nemohou čerpat vodu. Zatím není jasné, kdy dojde k obnovení dodávek. Statisíce lidí jsou odkázány na balenou vodu z obchodů či na desítky pojízdných cisteren.

Záplavy zabily už nejméně čtyři lidi

Problémy se netýkají pouze Santiaga a jeho okolí, ale také přístavu Valparaíso (mapa) a přilehlých regionů. Záplavy připravily o život čtyři lidi a způsobily řadu sesuvů půdy, kvůli nimž jsou některé obce odříznuty od zbytku země.

Více než 3300 lidí je vzhledem k poničeným či neprůjezdným silnicím a cestám zcela izolováno ve svých domovech. Aby toho nebylo málo – sedm lidí se pohřešuje, otázkou je, zda se nejedná o další oběti. Jestliže teprve plánujete návštěvu Chile, raději ji o několik týdnů odložte.