Už i tak dost předražené Chorvatsko, kam každé léto míří autem tisíce Čechů, letos ještě více podraží! Řidiči, kteří se po tamějších dálnicích vydají k Jaderskému moři, se musí připravit nejen na tradiční zácpy, ale také na aktuální zdražení mýtného.

Letos je třeba více šetřit nejen na léto

Jako by nestačilo, že se v Česku kvůli zavedení EET zdražuje téměř na každém kroku (zatímco platy vesměs zůstávají stále stejné). Ti, co si zvykli trávit dovolenou v Chorvatsku, za ni již v létě 2017 zaplatí více než v předchozích letech. Zdražení mýtného přitom bude dvojího druhu.

V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami dálnice ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka ve výši deseti procent.

Frekventovaný úsek ze Záhřebu do Splitu, který dnes stojí řidiče osobního vozu 174 kun (632 Kč), tak nově přijde na 183 kun (665 Kč). S letní přirážkou bude projetí jedné z nejčastěji využívaných částí chorvatských dálnic stát 201 kun (730 Kč).

zdražení mýtného v Chorvatsku je na spadnutí

Zdražení mýtného souvisí s miliardovými dluhy

Změna ceny by se neměla týkat dálnice A2 od přechodu Macelj na slovinsko-chorvatské hranici do Záhřebu. V ní stát drží menšinový podíl a neplatí tady elektronické krabičky pro platbu mýtného ENC. S nimi mají dnes řidiči v turistické sezóně zhruba o pětinu nižší sazby.

Chystané zdražení mýtného, pod kterým ještě schází podpis premiéra Andreje Plenkoviče, má jasný důvod. Vláda v Záhřebu vyhoví požadavku Světové banky, jež tímto krokem podmínila poskytnutí půjčky. Jejím prostřednictvím Chorvatsko restrukturalizuje dluhy z výstavby dálnic, pohybující se v řádu miliard eur. Bývalá chorvatská vláda vedená sociálními demokraty sice uvažovala o tom, že by dluhy vyřešila dlouhodobým pronájmem dálnic. Tyto plány ale nakonec vzaly zasvé.

Dubrovník v Chorvatsku

Co takhle dovolená beze stresu?

Jestliže vás informace o chystaném zdražení mýtného odradila od cesty autem do Chorvatska, usnadníme vám výběr letní dovolené. Co takhle Itálie, Slovinsko, Bulharsko, Řecko, Egypt, Tunisko nebo třeba Maroko? Neláká? V tom případě vám přinášíme přehlednou a pestrou nabídku nejvýhodnějších zájezdů do celého světa od většiny uznávaných českých cestovních kanceláří.