Ne, neděláme si legraci! Nejen mnozí Češi jsou doslova otrávení děním na politické scéně. Unaveni současným vývojem událostí jsou i Francouzi, které již 23. dubna 2017 čeká první kolo prezidentských voleb. V této souvislosti se v zemi galského kohouta množí názory, že „všichni kandidáti jsou buď korupčníci, anebo podvodníci“. Není divu, že se s velkým prvotním zájmem setkala internetová petice na podporu kandidatury bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy!

Vystřídá Françoise Hollanda radikální Le Penová?

Elysejský palác (francouzsky Palais de l’Élysée) v centru Paříže, nedaleko Avenue des Champs-Élysées, je od roku 1873 sídlem francouzských prezidentů. Od 15. května 2012 v něm působí značně neoblíbený socialistický prezident François Hollande. Zlatá éra jeho politické kariéry se však již brzy stane minulostí. Kdo jej nahradí?

Jedním z hlavních favoritů je Marine Le Penová, nacionalistická politička a právnička, předsedkyně Národní fronty a poslankyně Evropského parlamentu. Jejím stěžejním cílem, díky kterému získala spoustu příznivců, je výrazně omezit imigraci a změnit pravidla ohledně získání francouzského občanství. Pokud se Le Penová stane prezidentkou, osoby stejného pohlaví již nebudou moci uzavírat manželství. Zároveň chce, aby Francie vystoupila z Evropské unie a aby byla následně znovu zavedena národní měna – frank. V souvislosti se svými radikálními názory však Le Penová čelí obvinění z podněcování rasové nenávisti.

Fillon ztrácí body kvůli zaměstnávání manželky

Dalším kandidátem na francouzského prezidenta je právník a politik François Fillon, který je zastáncem ekonomického liberalismu a obdivovatelem Margaret Thatcherové. Jakožto věřící katolík prosazuje zájmy tzv. tradiční rodiny. Stejně jako Le Penová odmítá sňatky osob stejného pohlaví, adopce dětí homosexuálními páry, asistovanou reprodukci u lesbických párů či využívání takzvaných náhradních matek. V souvislosti se současnou evropskou migrační krizí chce vyhlásit referendum o kvótách pro přijímání migrantů.

Fillonovy názory jsou často považovány za proruské. Neodmítl ruskou anexi Krymu v roce 2014 a nesouhlasí se sankcemi následně uvalenými na Rusko. Jeho vztahy s Putinem jsou údajně velmi dobré… Momentálně má však zaděláno na problém, který mu dost možná zabrání ve snaze dobýt Elysejský palác. Musí vysvětlovat, proč za štědrý plat zaměstnával svoji manželku Penelope. Finanční prokuratura ho vyšetřuje kvůli neoprávněnému obohacování…

Přivítá Elysejský palác Emmanuela Macrona?

Podle aktuálních prognóz má však větší šanci na úspěch Emmanuel Macron. Od minulého týdne, kdy bývalého socialistu a investičního bankéře Macrona podpořil čelní představitel francouzských centristů François Bayrou, posílil Macron o necelých šest procentních bodů. V prvním kole by nyní získal kolem 25 procent hlasů, zatímco Le Penová asi 26 a Fillon jen kolem 20 procent hlasů. Do druhého, květnového kola by tak postoupili Le Penová a Macron. Ten by kandidátku krajní pravice – na základě průzkumů agentur Ifop a Opinionway – porazil poměrem 62 ku 38 procentům. Elysejský palác by tak měl jistý…

Elysejský palác detail

Macronovy politické postoje jsou středové a sociálně-liberální. Na rozdíl od Le Penové a Fillona tvrdí, že by Francie mohla přijmout více migrantů než doposud a měla by aktivně podporovat jejich příchod do Evropy, protože imigrace má podle něj pozitivní dopad na ekonomiku. Současně však odsuzuje terorismus a poukazuje na to, že zákony Francie musí být vždy nadřazeny náboženskému právu. Co však populárnímu Macronovi mnozí zazlívají, je skutečnost, že veřejně uznal zodpovědnost francouzských vlád v souvislosti s násilnou historií mezi Francií a Alžírskem.

Desetitisíce Francouzů chtějí za prezidenta Obamu

Možná jsou vám kandidáti na francouzského prezidenta sympatičtí, možná vás naopak děsí, každopádně celá řada Francouzů si nedokáže v čele jejich země představit ani jednoho z nich. V této souvislosti, původně jako recese, vznikla na internetu petice na podporu kandidatury Baracka Obamy, tedy bývalého amerického prezidenta, kterého 20. ledna 2017 v jeho funkci vystřídal kontroverzní Donald Trump.

Možná nevíte, že se Obama ještě předtím, než ho stihla drtivá většina Čechů zaregistrovat, zabýval pomocí minoritám a ochranou lidských práv. V roce 1995 napsal svou autobiografii Sny mého otce: Příběh rasy a dědictví (Dreams from My Father: A Story of Race and Inheritance), která se v roce 2004 stala bestsellerem. Její mluvená verze získala o dva roky později cenu Grammy. Ale zpět k internetové petici – ta za jediný týden posbírala čtyřicet dva tisíc podpisů!

Barack Obama

„Francouzi jsou připraveni učinit radikální rozhodnutí, petice jim radikální řešení nabízí,” stojí v prohlášení na webu. Barack Obama by se měl stát hlavou nové, šesté republiky. Reálná šance na úspěch je však malá, a to zejména z toho důvodu, že bývalý první muž Spojených států amerických nesplňuje základní kritéria pro to, aby mohl být zvolen francouzským prezidentem a aby se jeho novým sídlem stal právě Elysejský palác. Jde hlavně o vtip, organizátoři petice chtějí jejím prostřednictvím upozornit i na to, že Francouzi jsou současnou politickou reprezentací znechuceni. Stejně tak jako spousta Čechů tou českou…