Obavy z Putinova Ruska přiměly švédskou vládu k radikálnímu rozhodnutí! Povinná vojna, kterou skandinávská země znovu zavede, se bude týkat mužů i žen. První skupina, jež by měla nastoupit v roce 2018, bude vybrána ze 13 tisíc lidí narozených v roce 1999.

Dobrovolnost se příliš neosvědčila

Povinná vojna v neutrálním Švédsku, které je však zneklidněno ruskými aktivitami v Pobaltí, bude v první fázi platit pro 4000 jedinců. Ti by měli podle mluvčí ministerstva obrany Marinette Radebové nastoupit již 1. ledna 2018, a to na devět až dvanáct měsíců. Z branců by se následně měli stát profesionálové, nebo by měli být připraveni v záloze.

Tamější ministr obrany Peter Hultqvist uvedl, že země měla problémy s doplňováním jednotek na základě dobrovolnosti a že bylo třeba to nějak řešit. Povinná vojna, kterou středopravicová vláda zrušila v roce 2010, je podle něj nyní nezbytná. Dříve se týkala pouze mužů, nově se vztahuje rovněž na ženskou populaci.

Bude povinná vojna opět zavedena i v Česku?

„Chceme-li mít kompletní a vycvičené jednotky, musí být dobrovolný systém doplněný o povinnou vojenskou službu,“ řekl Hultqvist. Nejedná se o překvapivou informaci. Již v roce 2015 švédská vláda oznámila, že v souvislosti s hrozbami ze strany Ruska zvýší na léta 2016 až 2020 vojenský rozpočet o 10 miliard švédských korun (téměř 30 miliard Kč).

Stockholm

Jen tak mimochodem – i čeští politici přemýšlejí o tom, že by u nás znovu zavedli základní vojenskou službu. Sice jenom na několik měsíců, ale povinně. S nápadem přišel lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. A nebrání se mu ani další, včetně ministra obrany Martina Stropnického. Je tedy dost možné, že povinná vojna bude brzy velmi aktuálním tématem i v Česku