Zatímco Česká republika s otevřenou náručí přijímá nové a hlavně levné pracovní síly především z východní Evropy, Austrálie se aktuálně rozhodla zredukovat „přísun“ cizinců. Konkrétně se zatím jedná o zaměstnance fastfoodů. Australský ministr pro imigraci Peter Dutton prohlásil, že jeho země výrazně omezí udílení víz typu 457 zahraničním pracovníkům řetězců rychlého občerstvení.

Česko nadšeně vítá bratry a sestry z východu

Když se projdete například po Praze, pokaždé narazíte na několik desítek Ukrajinců. A samozřejmě nejen v ulicích. Mnozí si v restauracích pouštějí nahlas „svoji“ muziku z vlastních přístrojů, utírají si (nejen) ústa do ubrusů. Jsou proslulí hlasitou konverzací pod vlivem alkoholu. Na sportovištích zpravidla nerespektují pravidla, v nočních podnicích se často perou, patří to k jejich kultuře.

A poněvadž českému národu východoevropský životní styl vyhovuje, vláda zhruba před měsícem rozhodla, že do České republiky bude moct přijít legálně pracovat více Ukrajinců. „Vydávání pracovních karet se nezastaví na číslu pět tisíc, jak bylo původně navrhováno,“ řekl začátkem února tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Máme se tedy na co těšit!

Vízum 457 do Austrálie už nedostane kdekdo

Opačnou politiku nyní pozvolna volí Austrálie. Netýká se však pouze Ukrajinců, ale cizinců obecně, a je prozatím cílena na fastfoody. „Přednost musí dostat australští pracovníci, především mladí Australané,“ zdůvodnil změnu Dutton. Víza podle něj mají být udělována jen ve zvláštních případech.

„Nadále budeme zohledňovat při náboru zahraničních zaměstnanců potřeby firem, které přispívají k hospodářskému růstu,“ dodal ministr. Jen pro upřesnění – jedná se o víza vedená pod označením 457, která se poskytují na čtyři roky. Zaměstnanec může volně cestovat ze země a do země a přivést si do Austrálie manžela, manželku či děti.

Sydney v noci

Bude následovat série dalších omezení?

Od roku 2012 o ně mohou žádat i zaměstnanci řetězců rychlého občerstvení. Od té doby jich za účelem práce u firem McDonald’s nebo KFC bylo uděleno kolem pěti set. To je ovšem relativně malý podíl. V roce 2016 v Austrálii, která je přibližně stokrát větší než Česká republika a má cca jednou tolik obyvatel, pracovalo na vízum 457 téměř 96 tisíc lidí. Nejvíc jich pochází z Indie, Velké Británie a Číny. Působí nejčastěji v gastronomii, ve stavebnictví, jako programátoři nebo jako zdravotní personál.

Peter Dutton už v prosinci 2016 nařídil přepracovat seznam asi 650 profesí, na něž se víza 457 mohou vztahovat. Cílem podle něj je, aby zahraniční zaměstnanci „doplňovali, nikoli nahrazovali” domácí pracovní sílu. Jak se zdá, omezení se v budoucnu nebude týkat pouze fastfoodů…