Lidé jsou nejhorší škodná na světě! To vás napadne, když navštívíte největší jezero v Jižní Americe. Svého času bývalo uctíváno Inky, kteří věřili, že se v jeho vodách zrodilo Slunce, v současnosti jsou některé břehy vysokohorského jezera Titicaca pokryté mrtvými žábami, plechovkami od barev a taškami s odpadky. A ve vodě bylo opakovaně naměřeno toxické množství olova a rtuti!

Nelegální zlaté doly ničí přírodu i zdraví obyvatel

Západní část jezera Titicaca (mapa), k němuž každým rokem zavítá na 400 000 návštěvníků, patří Peru, východní část Bolívii. Co však turisté donedávna netušili, je skutečnost, že neustálé zhoršování stavu této ceněné turistické lokality způsobilo nárůst zdravotních problémů u 1,3 miliónu obyvatel, kteří žijí v okolí znečištěných břehů.

Ze dvou desítek okolních měst do jezera Titicaca vytéká nezpracovaný odpad a nelegální zlaté doly ležící vysoko v Andách ročně vypustí do řeky ústící do jezera nadměrné množství rtuti. „Kdyby žáby mohly mluvit, řekly by: ‚Tohle nás zabíjí‘,“ tvrdí Maruja Inquillaová, místní ekologická aktivistka, jež před časem přišla do domu místního guvernéra s plastovými sáčky naplněnými stovkami uhynulých žab na protest proti ničení jezera.

jezero Titicaca

Politici stále slibují, ale skutek utek

V lednu 2016 podepsaly vlády Peru a Bolívie dohodu o řešení problému znečišťování jezera. V ní se zavázaly k tomu, že na zlepšení stavu vynaloží půl miliardy dolarů. Ovšem detaily toho, jak chtějí postupovat, byly značně mlhavé. O rok později nový peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski slíbil, že kolem jezera Titicaca nechá vybudovat deset čističek. Ovšem podrobnosti kolem jejich financování jsou nejasné, a tak se zdá, že i tento závazek zůstane nesplněný…

Krátká návštěva jezera Titicaca stojí za to

V médiích po celém světě se objevilo několik šokujících až odpudivých fotografií, které dokazují aktuální stav jezera Titicaca. Naštěstí se ale jedná jen o některá zákoutí, v katastrofálním stavu rozhodně není celé pobřeží. Je třeba si uvědomit, že celková rozloha vodní plochy činí 8562 km², jezero je 204 km dlouhé a 65 km široké. Jestliže se vydáte na poznávací zájezd do Peru či Bolívie, naskytne se vám spousta nádherných pohledů a příležitostí k fotografování. Jen je zkrátka lepší se v jezeře Titicaca nekoupat…

jezero Titicaca