Cestovní kanceláře musí narychlo předělávat svoje katalogy! Ostrovní stát Malta ve Středozemním moři totiž přišel o svoji nejvýraznější a nezaměnitelnou turistickou atrakci, jejíž fotografie nesměla ještě před pár dny chybět v žádném propagačním materiálu lákajícím cestovatele do těchto končin. Ano, ikonické Azurové okno (Azure Window) na ostrově Gozo už neexistuje!

Odborníci tak rychlý konec nepředpokládali

Jedna z nejznámějších světových přírodních pamětihodností nevydržela nápor při silných bouřích. Ve středu 8. března 2017 dopoledne se propadla do moře. Maltský premiér Joseph Muscat označil tuto nešťastnou událost za srdcervoucí. Není divu, Azurové okno (mapa) si se souostrovím Malta spojoval každý, kdo tam už nejméně jednou byl, anebo o tom alespoň uvažoval.

Vápencový skalní útvar, který se donedávna nacházel na západním pobřeží druhého největšího maltského ostrova Gozo, se potýkal s nevyhnutelnou erozí. Od roku 1980 se z něj průběžně odlamovaly větší i menší kusy horniny, k zásadnímu úbytku došlo například v dubnu roku 2012, kdy se z vnějšího okraje dutiny uvolnil velký plát. V následujících letech však přírodní destrukce pozvolna pokračovala…

Nezbývá tedy než souhlasit s tvrzením geologa Petera Gatta, podle kterého se pilíř skýtající podporu oblouku zhroutil v důsledku postupného vymílání způsobeného mořskou vodou. Paradoxem však je, že podle odborné studie z roku 2013 mělo Azurové okno „přežít“ podstatně déle!

Azurové okno se propadlo do moře

Dílo zkázy urychlili neukáznění turisté a filmaři

Křehkosti přírodního artefaktu samozřejmě neprospívala ani skutečnost, že se po něm často procházeli turisté, kteří ignorovali zákaz vstupu, vyhlášený v prosinci roku 2016 pod hrozbou pokuty 1500 eur (přes 40 000 Kč). Mnozí dokonce z oblouku skákali do vody.

Azurové okno (cca 28 m vysoké a 25 m široké) bylo jedním z největších turistických taháků Malty, objevilo se například ve filmech Souboj Titánů (1981) a Hrabě Monte Cristo (2002). Natáčel se zde i seriál Hra o trůny, jehož tvůrcům místní přisuzují nemalý podíl na nečekaném rozpadu skalního unikátu. Na ostrově se nachází ještě jedna méně známá vápencová skalní brána, zvaná Wied il-Mielah (mapa).

Bylo Azurové okno součástí Atlantidy?

Někteří jedinci pokládají Maltu za zbytek bájné Atlantidy. Dost možná tak ze světa zmizela jedna z mála nádherných částí tohoto legendárního kontinentu. Azurové okno si každopádně můžete prohlédnout už jen na fotografiích. Pokud však máte v plánu strávit na Maltě letošní dovolenou, přinášíme vám výčet nejvýhodnějších zájezdů od většiny předních českých cestovních kanceláří. Najdete ho ZDE.