V místě, kde kdysi stálo starověké město Heliopolis, v němž faraon Ramesse II. (neboli Ramses II.) postavil chrám slunečního kultu, byla nedávno nalezena obrovská socha. Tedy přesněji řečeno – několik jejích částí, bohužel se nedochovala v celku. Vzácný artefakt objevili egyptští a němečtí archeologové, a to v podzemních vodách káhirské chudinské čtvrti.

Je patrně stará přes tři tisíce let

Podle archeologů obrovská křemencová socha znázorňuje faraona Ramesse II., jenž Egyptu vládl před více než 3000 lety. Konkrétně byl třetím panovníkem 19. dynastie, která vládla v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem. Vedl několik vojenských expedicí a taktéž rozšířil území Egypta, díky němu sahalo od Sýrie až po Núbii. Ostatně na sochu Ramesse II. můžete narazit například v Karnaku (viz foto)…

socha Ramesse II. v Luxoru

Egyptsko-německá expedice současně objevila část pískovcové sochy Sethiho II., jenž byl vnukem Ramesse II. Na místě nálezu dříve stál chrám, který byl jedním z největších v Egyptě. Byl skoro dvakrát tak velký jako Amonův chrám v Karnaku. V období starověkého Řecka a Říma byl však zničen.

Socha bude nejspíš součástí nového muzea

V případě, že se archeologové nemýlí a skutečně se jedná o Ramesse II., bude socha stát u vchodu do nového Velkého egyptského muzea, které má být otevřeno příští rok. Nález může být pro egyptský turistický ruch, který v uplynulých letech utrpěl mnoho ran, velkou vzpruhou.

Mimochodem – pokud uvažujete o dovolené v Egyptě, nedivíme se vám. Výhodou této destinace je celoroční sezóna, stylové hotelové komplexy s vynikajícími službami, možnost potápění a šnorchlování a hlavně nízké ceny, zejména mimo letní prázdniny. Seznam nejvýhodnějších zájezdů do Egypta od většiny předních českých cestovek naleznete na jednom místě, a to ZDE.

hotel Club Magic Life Kalawy Imperial