Zalipie – stará obec, jež se nachází v jihovýchodní části Polska, zhruba devadesát minut od Krakova, se od ostatních odlišuje. Chlubí se pestrobarevnými květinovými motivy, které zdobí okolí oken a pokrývají i boční stěny všech zdejších domů.

Za všechno údajně může kouř

Kdy přesně tady vznikla tahle květinová tradice, se přesně neví. Nicméně se traduje, že se zdobením začaly místní ženy před více než sto lety. Údajně se jim nelíbily černé stopy po sazích, které se usazovaly zejména v okolí oken a dveří, kudy unikal z kuchyní kouř během vaření. Hospodyně ve vesnici Zalipie (mapa) sice přetíraly skvrny na venkovních zdech stavení bílou barvou, jenže se jim je nedařilo přes veškerou snahu úplně zakrýt. A tak se ke slovu dostaly barevné květinové dekorace.

polská vesnice Zalipie

K jejich malování používaly dívky a ženy místo štětců štětiny z kravských oháněk a do barev přidávaly kuchyňské ingredience – například tuk. Každoročně pak také své výtvory (obvykle po svátku Corpus Cristi, kdy už nebylo tolik práce), překreslovaly a opravovaly.

Zalipie zve turisty do místního muzea

Zdomácnělo to tu a občané vesničky Zalipie v Polsku se toho chytili natolik, že květinová výzdoba v současné době krášlí i zdejší most, kostel, stodoly, ale také psí boudy, kurníky či králíkárny…

malovaný kovový kbelík

Ve spojitosti s kouzlem malování květin si zdejší občané připomínají umění Felicje Curylowe (1904 – 1974), která prý dokázala svými květinovými vzory proměnit v unikáty vše, co jí přišlo pod ruku. Však se také dům, v němž žila, stal po její smrti místním muzeem a je ukázkou nádherné lidové tvořivosti.

muzeum Felicje Curylowe v obci Zalipie