I když je Edinburgh metropolí Skotska, u nás možná více známe konkurenční Glasgow. I díky fotbalovým klubům Celtic a Rangers, jejichž rivalita připomíná Spartu a Slavii. Nicméně v návštěvnosti ho Edinburgh na britských ostrovech předčí, je totiž hned na druhém místě za Londýnem. Hlavně díky bohaté historii a tajemným legendám, které zde kolují.

Majestátní hrad vás ohromí už zdálky

Dominantou města Edinburgh je hrad, začal ho stavět už král Edwin z Northumberlandu (586–633). Církev ho uznává za svatého díky tomu, že jako první panovník na tomto území přijal a šířil křesťanství. Jako místo si zvolil jeden ze tří pahorků a po něm má město (v keltštině Dunedin) patrně i jméno.

pohled na hrad směrem od fontány v Pinces Street Gardens

Nicméně skutečný význam získal až v druhé polovině 11. století, kdy si ho za sídlo vybral král Malcolm III. U vstupní brány stojí bronzové sochy dvou největších bojovníků za nezávislost Skotska – Williama Wallace (podle jeho osudu vznikl film Statečné srdce) a jeho následovníka Roberta Bruce.

Hrad byl často dostavován, takže jde o rozsáhlý komplex budov z různých dob. Je možné si ho projít bez průvodce, ale s ním to je nepoměrně zajímavější a ne dlouhé, asi tak 20 minut. Jeho úkolem je ukázat nejzajímavější místa a říct něco pikantního z jejich historie.

hrad ve městě Edinburgh

Military Tattoo je parádní podívanou

Nejstarší částí hradu i města Edinburgh je St Margaret’s Chapel, zasvěcená mučednici svaté Markétě Antiochijské (275–304). Ta se měla osobně podílet na stavbě kaple. Nicméně podle slohu se odborníci domnívají, že vznikla mnohem později, až za krále Davida I. (1085–1153), jako pocta jeho zesnulé matce. V každém případě je z cimbuří před kaplí nejkrásnější výhled. Největší místní atrakcí jsou však skotské královské klenoty (naposledy použité roku 1651 ke korunovaci Karla II.).

St Margaret's Chapel

Edinburgh (mapa) byl vyhlášen hlavním městem už v roce 1437. Jeho stěžejní rozvoj však nastal až v osmnáctém století po vysušení bažin v podhradí, na nichž vyrostlo Nové město.

město Edinburgh

Pověstný je i pořádáním mnoha festivalů včetně filmového. Největší zájem je však o Military Tattoo, úžasnou přehlídku vojenských bubeníků a armádních kapel, koná se vždy v srpnu.

festival Military Tattoo ve městě Edinburgh

Pokud jde o památky, je jich tu tolik, že den na prohlídku nestačí, třeba palác Holyroodhouse s komnatami královny Marie Stuartovny, popravené v roce 1587. Královské nádvoří s velkým sálem z doby Jakuba IV. bylo pověstné pořádáním velkolepých plesů a slavností, ještě na začátku sedmnáctého století se tady scházel i skotský parlament.

palác Holyroodhouse

Světlo světa tu poprvé spatřil slavný vynálezce

Edinburgh je rodištěm řady významných osobností, třeba Alexandera Grahama Bella, vynálezce telefonu, nejznámějšího skotského spisovatele Waltera Scotta (např. Ivanhoe) i neméně slavného Arthura Conana Doyla (např. příběhy Sherlocka Holmese).

monumenty na Calton Hill

Genius loci na romanopisce zřejmě působí dodnes, v jedné ze zdejších kaváren J. K. Rowlingová napsala první řádky světoznámého příběhu čaroděje Harryho Pottera.

monument Waltera Scotta

Džentlmenům se zcela jistě doporučuje návštěva Whisky Heritage Center, kde se při řízené degustaci dozvědí něco z historie výroby (dnes už nejen skotského) kultovního nápoje. Zájem je o návštěvu středověkého farního kostela St Giles‘ Cathedral, kde kázal reformátor a zakladatel presbyteriánské církve John Knox, či Nejvyššího soudu na Upper High Street.

St Giles' Cathedral

Edinburgh láká také na Artušovo křeslo

Budova skotského parlamentu ze sedmnáctého století na stejnojmenném náměstí (scházel se tu až do připojení k EU) je dalším oblíbeným místem, je možné podívat se rovněž do hlavního sálu. Nejen studenty už zvenku okouzlí světoznámá univerzita

univerzita ve městě Edinburgh

Legendou je i rokoková stavba Chessel’s Court, kde byl dopaden Deacon Brodie, ve dne počestný občan a v noci lupič, který vymyslel první zdejší šibenici a stal se i její první obětí. Právě dvě jeho „tváře“ inspirovaly R. L. Stevensona k napsání slavného díla Dr. Jekyll a Mr. Hyde.

ruiny kaple v parku Holyrood

Oázou klidu je Holyrood Park, procházková trasa začíná u již zmíněného paláce. Jde o ukázku typické místní krajiny s rozmanitými přírodními útvary, bažinami, roklemi, útesy, jezery, zmínku zaslouží vyhaslá sopka nad městem – Arthur’s Seat (Artušovo křeslo).

Arthur's Seat (Artušovo křeslo)

Výstavní výlohou je hlavní třída Princes Street, naopak nejponuřejší je část podzemí Starého města s názvem Mary King’s Close, kam prý odmítají jít psi i jiná zvířata, protože cítí zlo. Abychom nekončili pesimisticky, za zhlédnutí stojí zdejší zoo, botanická zahrada, prohlídka královské jachty Britannia či Portobello Beach, pěkná písčitá pláž na okraji města.

pláž Portobello

Nenechte si ujít ani pohled na unikátní železniční most Forth Rail Bridge, který vede přes záliv Firth of Forth a který je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Edinburgh zkrátka musíte vidět na vlastní oči!

Forth Rail Bridge