Téměř 300 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 7,5 miliardy korun, si žádá oprava historické zaoceánské lodi Queen Mary. Ta hostila hollywoodské celebrity a za druhé světové války přepravovala americké vojáky do Evropy. Proslulé plavidlo, které od šedesátých let minulého století kotví v přístavu Beach Harbour u Los Angeles, se rozpadá a je na pokraji zkázy.

Státní dotace pokryjí sotva osm procent nákladů

Queen Mary (mapa), která brázdila moře a oceány v letech 1936–1967 a poté byla odstavena, je považována za pamětihodnost, ročně ji navštíví zhruba 1,3 milionu turistů. V jejích útrobách byly před lety otevřeny restaurace, obchody a výstavní sály. Ovšem v současnosti jsou tři čtvrtiny zaoceánské lodi, která je 311 metrů dlouhá a 36 metrů široká, údajně skoro na odpis.

Queen Mary, kterou provozovalo britsko-americké rejdařství Cunard Line, nyní pohlcuje rez. Experti varují, že se blíží chvíle, kdy už jí nebude pomoci. Strojovna navíc začíná propouštět vodu, a jelikož čerpadla již dávno nefungují, může se Queen Mary v USA nadobro potopit. Ocelová konstrukce držící palubu se v případě, že se na ní shromáždí větší počet lidí, může zhroutit.

V listopadu 2016 místní radnice uvolnila na naléhavé opravy 23 milionů dolarů. Na rozsáhlejší opravy však peníze chybějí. Skotsko, kde Queen Mary byla ve třicátých letech minulého století spuštěna na vodu, už dokonce pořádá mezinárodní sbírku. Současně vyzvalo britskou premiérku Theresu Mayovou, aby přiměla k finanční pomoci také Washington.

slavný parník Queen Mary

Od roku 2004 přepravuje boháče Queen Mary 2

Máte-li peněz nazbyt, můžete přispět i vy. A současně se svézt „následovnicí“ lodi Queen Mary, nazvanou jednoduše Queen Mary 2. Tato luxusní osobní dopravní loď je taktéž provozovaná společností Cunard Line a je pojmenovaná po skotské královně Marii Stuartovně. Dokáže pojmout 2620 cestujících a 1253 členů posádky.

Cestující mají k dispozici pět bazénů, obří knihovnu, běžeckou trať či vinný sklípek s více než třemi stovkami druhů vína. K dispozici je několik typů kajut, ty nejdražší stojí na týden až 1,6 milionu korun. V minulosti byla Queen Mary 2 největší osobní lodí na světě, dnes už je překonána dvojicí lodí Oasis of the Seas a Allure of the Seas, které mají větší parametry a dokáží pojmout více než dvojnásobek pasažérů.

Queen Mary 2