Nedávno jsme informovali o skutečnosti, že v káhirském slumu, konkrétně v místě, kde kdysi stálo starověké město Heliopolis, v němž faraon Ramesse II. (neboli Ramses II.) postavil chrám slunečního kultu, našli obrovskou sochu. Odborníci měli ze začátku za to, že nález je zpodobením zmíněného panovníka, který Egyptu vládl před více než 3000 lety. Jenomže podle aktuálních informací je všechno jinak!

Ve slumu patrně odpočíval Psammetik I.

Náš první článek na téma Nález v Káhiře naleznete ZDE. Co se v uplynulých dnech změnilo? Křemencová socha, objevená na sklonku února 2017 v podzemních vodách káhirské chudinské čtvrti, nezachycuje faraona Ramesse II., jak se původně uvádělo, ale zřejmě panovníka Psammetika I., který vládl zhruba 600 let po Ramessovi.

Na soše, jež je rozlomená na velké kusy, se však našly vyryté nápisy a mezi nimi jméno jedné z Psammetikových manželek. „Je-li to socha tohoto krále, pak jde o největší sochu z Pozdního období, jaká kdy byla v Egyptě objevena,” řekl ministr pro památky Chálid Ananí.

Podaří se odborníkům cenný nález scelit?

Co si představit pod pojmem Pozdní období? Dobu vlády panovníků 26. až 30. dynastie, tedy období zhruba mezi lety 665 až 332 před naším letopočtem. Konkrétně Psammetik I., obnovitel egyptské samostatnosti z núbijské a asyrské nadvlády, byl představitelem 26. dynastie, panoval v letech 644–610 př. n. l.

Unikátní nález egyptsko-německého týmu není žádný „drobek“. Jen samotné torzo váží tři tuny. Kusy obří sochy byly převezeny do Egyptského muzea a Ananího úřad pevně doufá, že se je podaří sestavit dohromady.