I když vypadá impozantně, kupodivu se to v jeho jméně neprojevilo. Seegrotte v překladu znamená jezerní jeskyně, což také je. Leží u obce Hinterbrühl v Dolních Rakousech. Asi i díky tomu, že je to sem z Vídně kousíček (jenom 17 km), patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Jen málokterá cestovní agentura turistům prohlídku dolu nenabízí.

Odstřel skály měl opačný efekt

V Seegrotte (mapa) se původně těžil sádrovec, jeden z velice ceněných minerálů. Vyrábí se z něj alabastr, z kterého už starověké civilizace dělaly různé ozdobné předměty, nebo tzv. Mariánské sklo. K jeho dalším odrůdám patří selenit s perleťovým leskem či pouštní růže. Vypálený sádrovec se pak používá v sochařství, sklářském průmyslu, upravený slouží i jako hnojivo.

pouštní růže

Tento výčet vlastností vysvětluje, proč se horníci snažili vytěžit důl do poslední unce. Aby se dostali dál ke zdroji, odstřelili v roce 1912 kus skály – aniž tušili, co tím způsobí. Uvolnili tím totiž cestu podzemnímu prameni. Ten zcela zaplavil spodní patro o rozloze 6200 m², když do něj nateklo okolo dvaceti milionů litrů (!) vody. Tím těžba pochopitelně skončila.

důl Seegrotte

V protější továrně vyráběli stíhačky

Důl Seegrotte byl dlouho uzavřen a upadnul by do zapomnění, nebýt mezinárodního tým speleologů, kteří ho v třicátých letech znovuobjevili a zasadili se o jeho zpřístupnění veřejnosti. Jejich záslužná a namáhavá práce, která je dovedla i k nálezu podzemního jezera, největšího v Evropě, bohužel neměla dlouhého trvání. Po anexi Rakouska nacisty důl zabavil wehrmacht.

důl Seegrotte

Naproti dnešnímu vchodu v ulici Johannesstrasse začali budovat tajnou továrnu, kde vězni z koncentračního tábora Mauthausen vyráběli součástky proudové stíhačky Heinkel He 162. Na začátku roku 1945 je pak začali montovat kompletně a převáželi je na blízké letiště ve Schwechatu. Je možné, že tu vznikaly i komponenty pro smutně proslulé rakety V-2, ale to se neví jistě…

Velký sál se mění v koncertní místnost

Na konci války bylo 51 vězňů, kteří znali důležitá tajemství, zavražděno příslušníky SS, zbytek (1884) se vydal na vražedný pochod smrti, nepřežilo ho 204 z nich, 56 se podařilo utéct. Po válce sovětská armáda továrnu zničila, ale naštěstí ne celý komplex, takže dnes lze během prohlídky dolu Seegrotte spatřit třeba stáje pro koně či odpočinkovou místnost pro horníky.

hornické nástroje

V ní se udržovala nejvyšší teplota v celém dole, a to dvanáct stupňů, všude jinde bylo tak o tři méně. Zachovala se i tzv. Modrá tůň a kaple sv. Barbory s pomníkem umučených vězňů. Zůstal taktéž tzv. Velký sál, dnes se využívá kvůli skvělé akustice, ale i fantastické atmosféře jako koncertní místnost. Památkou na smutné časy je výklenek se zbytky letounu He 162.

V Seegrotte se radili i Tři mušketýři

Důl si vybrali rovněž filmaři k natáčení moderní verze Tři mušketýrů. D‘Artagnana hrál mladíček Logan Lerman, jemuž „asistovali“ Chris O’Donnell, Kiefer Sutherland a Charlie Sheen. Některé rekvizity zůstaly na svém místě, například historická loď na jezeře, které je největší atrakcí vůbec. Mimochodem – Seegrotte navštíví ročně zhruba 250 000 lidí (celkem už 10 milionů.)

loď z filmu Tři mušketýři

Otevírací doba je od dubna do října denně od 9 do 17 hod, přes zimu až do konce března jen od pondělí do pátku a zavírá se o dvě hodiny dřív. Vstupné činí 30 eur (rodina), 11 eur (dospělí) a 8 eur (děti).

důl Seegrotte