Nejhorší přírodní pohroma za posledních devatenáct let postihla jihoamerický stát Peru. Silné lijáky, trvající od druhé poloviny ledna, způsobily povodně a sesuvy půdy, zasaženy jsou tři čtvrtiny regionů. Zemřelo téměř 70 lidí, zraněno je přes 80 a skoro 20 dalších se pohřešuje. Na mnoha místech, včetně metropole Limy, hrozí nedostatek pitné vody a epidemie infekčních nemocí.

Problémy má půl milionu lidí

O záplavách v sousedním Chile jsme již informovali ZDE, velmi špatně je na tom také Peru. Tamější institut civilní obrany před několika dny oznámil, že postiženo je zhruba 500 tisíc lidí. Zničeno bylo skoro sedm tisíc domů a kolem třiceti škol. Rozvodněné řeky a sesuvy půdy poškodily cca 6 000 kilometrů silnic, včetně panamerické dálnice. Nynější povodně v Peru jsou nejhorší od začátku roku 1998, kdy zemřelo přes 140 lidí a zničeno bylo na 14 tisíc domů. Nejdramatičtější situace tehdy panovala v severních pobřežních regionech.

povodně v Peru 2017

Řeka Rímac se valí ulicemi i náměstím

A kde povodně aktuálně řádí nejvíc? Nejhorší situace opět převládá na severu, a to v regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, kde úřady vyhlásily krizový stav. Rovněž v metropoli Limě (mapa) se rozvodnila řeka Rímac, jež zaplavila ulice, náměstí i slavný park Muralla se zbytky historického opevnění a jezdeckou sochou španělského dobyvatele Franciska Pizarra. Vláda v Limě posunula začátek nového školního roku a nařídila omezené čerpání pitné vody. Řeka Rímac je totiž hlavním zdrojem pitné vody pro celou metropolitní oblast Limy.

povodně v Peru 2017

Povodně znásobily výskyt horečky dengue

V posledních týdnech bylo v Peru – v souvislosti s přírodní kalamitou – zaznamenáno přes 200 případů onemocnění horečkou dengue a u dalších skoro 1000 lidí je podezření na tuto nemoc, která může být smrtelná. Pokud tedy uvažujete o cestě do těchto končin, raději ji o několik týdnů až měsíců odložte. Respektive do doby, než skončí povodně a pomine hlavní nebezpečí infekce. Dovolenou bez komplikací v tuto chvíli nabízí například Egypt, Tunisko, Řecko, Maroko, Bulharsko a celá řada dalších destinací.

domek v povodí Amazonky