Les Pando v americkém Utahu pořádně zamotal hlavy přírodovědcům. Odborníci totiž zjistili, že tento porost, složený výhradně z topolů osikovitých a zabírající plochu přes 40 hektarů (což je asi třiapadesát fotbalových hřišť), vyrůstá z jediného kořenového systému!

Nikdo neví, kdy vlastně vznikl

Z tohoto hlediska jde tedy vlastně nikoli o les, ale o strom. A tento gigantický strom, jemuž se přezdívá „chvějící se kolos“, s tisícovkami stromů je rozhodně nejstarším na světě. Dendrologové odhadují jeho věk na 80 tisíc let, některé odvážnější teorie však spekulují i o tom, že tu mohl být dokonce už před milionem let. Mimochodem – název Pando pochází z latiny a znamená cosi jako „rozšiřuje se“.

Pando místy straší návštěvníky

V každém případě se jedná o nejstarší živý organismus na naší planetě, který se sám klonuje. Klony původního kmene tu samozřejmě nejsou zdaleka tak dlouho. Nejstarším je přes 100 let, a protože mají všechny stejný genetický základ, projevuje se u nich postupná degenerace a oslabuje reprodukční schopnost.

Jak ukázal výzkum, produkce pylu klesá každým rokem zhruba o osm procent, objevují se četné mutace květů. A některé degenerované kmeny působí díky svému pokřivení dost strašidelně. Až v budoucnu zavítáte do Utahu, nezapomeňte si les – tedy vlastně strom – Pando (mapa) prohlédnout na vlastní oči!

les Pando v Utahu