Tenčí a lehčí, ale přitom trochu větší než její předchůdkyně je nová mince v hodnotě jedné libry, která dnes vstupuje do oběhu ve Velké Británii. Je vyrobena ze dvou kovů různých barev, namísto kulatého tvaru má 12 hran a více bezpečnostních prvků. Měla by být také hůře padělatelná.

A o to jde především! V současné době je totiž falešná jedna librová mince ze čtyřiceti. I z toho důvodu přestane stará „jednolibrovka“ platit už od 16. října 2017. „Nová mince je velkým krokem vpřed v boji proti padělatelům. Pomůže zachránit podnikům i daňovým poplatníkům milióny liber ročně,” uvedla zástupkyně britského ministerstva financí.

nová jednolibrová mince

Mince je údajně dokonale zabezpečená

Ochránit minci před padělateli by měla pomoci i skutečnost, že jen každá druhá hrana má vroubky, zbytek je hladký. Královská mincovna tvrdí, že nová libra je nejzabezpečenější mincí na světě. A jak vypadá? Na jedné straně nese symboly Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska – tedy růži, bodlák, pórek a trojlístek. Na druhé straně je portrét královny Alžběty II. Právě pod krkem panovnice, na vnějším kruhu mince, se nachází jeden z bezpečnostních prvků – symbol libry (£), který se při prohlížení z jiného úhlu změní na číslo 1.

Jste-li na cestě do Velké Británie, počítejte s tím, že novou minci neuplatníte ode dneška všude. Nepřijímají ji například všechny parkovací a prodejní automaty. Hranatá britská libra také dosud nepasuje do všech nákupních vozíků. Platit s ní samozřejmě můžete kdekoliv.

nová mince v hodnotě jedné libry