Může za to sága Pán prstenů, anebo absence teroristických útoků, válek a nejrůznějších krizí, s nimiž se potýká spousta jiných zemí? Zkrátka a dobře – Nový Zéland se stal místem, kde si manažeři největších hedgeových fondů a majitelé velkých globálních firem kupují venkovské domy. Navíc sem v poslední době směřují obrovské davy turistů. Situace je až tak vyhrocená, že drtivá většina hotelů hlásí: Obsazeno!

Lidé se tady skoro ničeho nebojí

Zájem miliardářů z celého světa koupit si sídlo na Novém Zélandu vzrostl po finanční krizi v letech 2008 a 2009 a po amerických prezidentských volbách v listopadu roku 2016. Tato pacifická ostrovní země těží z toho, že je hodně izolovaná, ale zároveň stabilní a bohatá. Kromě občasných zemětřesení se zde neděje nic, co by obyvatele děsilo či stresovalo.

Mirror Lakes, Nový Zéland

Nový Zéland vnímá většina světové populace jako domov nejúspěšnějšího ragbyového týmu, který je známý i svým tancem haka, menšina ho považuje za útočiště hobitů, jelikož se tu natáčely filmové série Pán prstenů a Hobit. A tak není divu, že stejně jako Ibiza či Island se nyní i tato země stala cestovatelským hitem. Jinými slovy – ti, co si nemohou dovolit koupit si zde barák, směřují na Nový Zéland alespoň krátkodobě, v mnohých případech opakovaně.

Příliv turistů ze všech možných koutů světa je tak obrovský, že hotely nejsou schopny uspokojit poptávku a ubytovací infrastruktura je vytížená na maximum. Vydáte-li se na Nový Zéland na vlastní pěst, dost možná se vám stane, že budete chodit od hotelu k hotelu a na dveřích nebo na recepci pokaždé spatříte ceduli s nápisem Obsazeno. Zástupy cestovatelů jsou i tam, kudy jich dříve prošla jen hrstka denně…

Už i Hobitín hlásí: Obsazeno!

Obsazeno bude nejspíš ještě dlouho

Loni, tedy v roce 2016, Nový Zéland zaregistroval přes 3,5 miliónu krátkodobých příjezdů. S takovým množstvím počítal plán místního ministerstva obchodu až někdy kolem roku 2020. S takto rychlým a rapidním nárůstem počtu turistů dorazí do země v nejbližších letech pravděpodobně tolik osob, kolik má Nový Zéland obyvatel, tedy necelých 4,5 miliónu.

„Máme teď přirozený limit způsobený nedostatkem místa v hotelech. I kdyby chtěli turisté dorazit, nebudou mít kde spát,“ tvrdí Quinton Hall, výkonný ředitel Ngai Tahu, jedné z největších turistických organizací v zemi. Problém s ubytováním ovšem budou muset vyřešit soukromí investoři. Zatímco regionální úřady spočítaly, že na infrastrukturu by bylo potřeba uvolnit zhruba 1,4 miliardy novozélandských dolarů (24,5 miliardy korun), vláda je schopna poskytnout pouze 17,5 miliónu (307,4 miliónu korun). A to je, lidově řečeno, něco jako plivnutí do písku…

Také metropole Wellington hlásí: Obsazeno!

Turisty se to hemží nejen v metropoli

Obsazeno přitom hlásí v roce 2017 nejen hotely! Přeplněný je Wellington i celá řada atraktivních přírodních lokalit. Řadí se mezi ně panoramatické treky přes zasněžená údolí i vulkanické náhorní roviny. Jedním z takových míst je zhruba 19 kilometrů dlouhá trasa Tongariro Alpine Crossing (mapa), která vede přes oblast zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tisíce turistů denně zde využívají zařízení, která jsou navržena pouze pro několik stovek.

Velká poptávka je rovněž po různých zážitkových výletech, které nabízejí společnosti v menších městech. Nedaleko Queenstownu (mapa), kde Ngai Tahu pořádá pro turisty jízdy na kánoích či projížďky na koních, museli instalovat taktéž chemické toalety, jelikož kanalizační systém nebyl ve vrcholné sezóně dostačující. Spousta obyvatel Nového Zélandu prahne i po zavedení vstupného do národních parků. Takový systém funguje například v americkém Yellowstonu či Grand Canyonu.

Piha Beach